Aksa Enerji, yurtdışında 683 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Global bir marka haline gelmeyi ve sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda yurtdışındaki varlığını güçlendirmeyi hedefleyen Aksa Enerji, bu kapsamda 2018 yılında toplam 3.4 milyar TL ciro ve 840 milyon liralık FAVÖK hedefliyor. Afrika’daki varlıklarını daha da pekiştirerek, bu santrallerin tüm yıl boyunca çalışması ile kârlılığı yükselteceklerini belirten Aksa Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’SU Cüneyt Uygun, bunun yanı sıra kısa süre içinde Gana Akaryakıt Enerji Santrali’nin kurulu gücünü 370 MW’A çıkaracakları bilgisini verdi. Madagaskar Akaryakıt Enerji Santrali’nin kurulu gücünü ise 120 MW’A çıkarmak istediklerini belirten Uygun, “Böylece yurtdışında 683 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Afrika’daki santrallerinin 2018 yılı FAVÖK hedefine katkısının yüzde 76 seviyesinde olmasını beklediklerini dile getiren Cüneyt Uygun, kendi santrallerinin yanı sıra bu yılın nisan ayında Madagaskar Cumhuriyeti’nin elektrik ve su işlerini yürüten Societe Jiro Sy Rano Malagasy (Jirama) şirketine ait 24 MW kurulu güçteki santrali iyileştirmek ve beş yıl süre ile işletmek amacıyla Madagaskar hükümeti ile yeni bir anlaşmaya imza attıklarını kaydetti. Uygun, santralin rehabilitasyon çalışmalarını tamamlayarak 2018 yılı son çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Son beş yılda 2.5 milyar liralık yatırım yaptı

Yurtdışında mevcut projeleri ve planladıkları yatırımlarla global bir enerji şirketi olduklarının altını çizen Cüneyt Uygun, “Sahip olduğumuz deneyim ve yetkinliği sektörümüze katma değer sağlamak için kullandık. Yerli bir enerji şirketi olarak, acil enerji ihtiyacı bulunan ülkelerde hem şirketimiz hem de Türkiye’ye katma değer sağlayacak projelere devam ederek, ekonomimize destek olduğumuz gibi, enerji açığı olan ülkelere hızlı çözümler getirecek, kalkınmalarına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Sektörümüzde, son beş yılda 2.5 milyar Tl’den fazla yatırım yaptık. 2017 yılı son çeyreği itibarıyla da Afrika’daki yatırımlarımızın sonuçlarını almaya başladık” diye konuştu.

Aksa Enerji olarak Türkiye’de dört, KKTC’DE bir ve Afrika’da (Madagaskar, Mali, Gana) üç olmak üzere toplamda sekiz enerji santraliyle 2 bin 221 megavat kurulu güce sahip ol-

dukları bilgisini veren Cüneyt Uygun, bugün itibarıyla kurulu gücünün bin 682 MW’ı Türkiye’de; 153 MW’ı KKTC’DE ve 386 MW’ı Afrika’da bulunduğunu ifade etti. Türkiye’deki santrallerinin en büyüğünün ise bin 150 MW gücündeki Ali Metin Kazancıantalyadoğalgazkombineçevrim Santrali olduğunu anlatan Uygun, “Türbin teknolojisiyle çalışan santral, yüzde 59 termal verimlilikle, serbest üreticiler arasında en verimli tesisler arasında yer alıyor. Şanlıurfa ve Manisa’daki doğalgaz santralleri-

mizin yanı sıra Aksa Enerji’nin ilk, Türkiye’nin ise ikinci özel linyit santrali olan ve 390 milyon dolar yatırım yaparak faaliyete geçirdiğimiz Bolu Göynük Termik Enerji Santrali de 270 MW kurulu güçle elektrik üretmeye devam ediyor. Bu santralimizde Türkiye’de bir ilk olan baca gazı arıtma sistemi ile Avrupa Birliği’nin 2018 emisyon kriterlerini devreye girdiği 2015 yılında sağladık” dedi.

Bunun yanı sıra ilk yurtdışı yatırımları olan Kuzey Kıbrıs Kalecik Akaryakıt Enerji Santrali’nin 2003

yılında kurulduğunu söyleyen Cüneyt Uygun, santralin bugün itibarıyla ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını karşıladığının altını çizdi. Uygun, globalleşme süreci içinde 2017 yılında Afrika’daki santrallerin kurulumunu tamamladıklarını belirterek, “Bu santrallerle de toplam 386 MW kurulu güçle faaliyete geçirdik. Bugün Gana’da 280 MW kurulu güçle, Mali’de 40 MW kapasite ile, Madagaskar’da ise 66 MW ile faaliyet gösteriyoruz” açıklamasını yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.