RES yatırımlarına odaklanan Beyçelik Ukrayna’da santral yatırımı yapacak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde üçüncü RES santralini kurmaya hazırlanan Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji, rüzgardan elektrik üretimi alanında yapacağı yatırımlar ile 2019 sonunda kurulu gücünü 188 MW’A çıkartacak. 72 Mw’lık kapasite artışı için iki yıl içinde

100 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını vurgulayan Beyçelik Holding CEO’SU Baran Çelik, “Ayrıca 2020 yılı için ön lisans başvuru sürecine 250 MW kurulu güç ile dahil olmayı hedefliyoruz” dedi. Yurtdışında da enerji üretimi planladıklarını belirten Çelik, yatırım için Ukrayna pazarına yöneldiklerini kaydetti.

Ukrayna’da fizibilite çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Çelik 2019 yılında söz konusu ülkede bir projeye başlamayı hedeflediklerini aktardı. Beyçelik Holding enerji sektöründe Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji ve Gesbey olmak üzere iki şirketiyle faaliyet gösteriyor. Elektrik üretimi ve ticareti alanlarında faaliyette bulunmak üzere yeni unvanı Elewan Energy olan İspanyol Gestamp Wind ile 2009 yılında ortaklık kurarak Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji Üretim’i devreye aldıklarını hatırlatan Baran Çelik, bu alanda özellikle yenilenebilir bir kaynak olması nedeniyle rüzgar enerjisine yöneldiklerini kaydetti. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını kısa sürede, verimli şekilde ve modern teknolojileri kullanarak ülke ekonomisine kazandırmak istediklerini ifade eden Çelik, Türkiye’deki top- lam rüzgar kurulu güç sıralamasında 16’ncı sırada yer aldıklarının altını çizdi.

Yahyalı RES ile yılda 296 Gw'lık elektrik üretimi öngörüyor

Muğla’nın Milas ilçesi ile Aydın’ın Çine ilçesi sınırında kalan 24 MW kurulu güce sahip Turguttepe RES ile 26 bin evin elektrik ihtiyacının karşılandığını kaydeden Baran Öelik, İzmir Selçuk’ta bulunan 10 MW kurulu güce sahip Adares RES’IN de yılda 60 bin 706 GWH enerji ile 14 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yaptığını bildirdi. Çelik, üçüncü RES projelerinin ise Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde sürdüğünü aktardı. Yahyalı RES’IN aynı za- manda Türkiye’nin 12’nci büyük enerji santrali olduğuna vurgu yapan Baran Çelik, yılda 82.5 MW kurulu güce sahip RES ile 296 GWH elektrik üretmeyi öngördüklerini, santrali 107 bin konutun enerjisini karşılayabilecek kapasitede planladıklarını dile getirdi. Baran Çelik şu bilgileri verdi: “Adares, Turguttepe ve Yahyalı projelerinin toplam ortalama ön görülen yıllık üretim miktarı 431 bin 183 GWH. Halihazırda toplam 116.5 MW olan kurulu gücümüz yakın zamanda tamamlanacak kapasite artışı ile 188 MW olacak. Yakın dönem hedeflerimiz arasında kapasite artışı aldığımız Adares RES ve Turguttepe RES santrallerinin yeni türbinlerinidevreyealmak,45mw’lık Yarış RES’I devreye almak ve toplam

kurulu gücümüzü 188 MW’A çıkartmak bulunuyor.

Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji’nin dördüncü projesinin Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde yer alan Yarış RES olduğunu açıklayan Baran Çelik, 2017 Aralık ayında yapılan ihale sonucunda 45 Mw’lık lisans aldıklarını, projenin 2019 yılı son çeyreğinde devreye alınacağını aktardı. Çelik, projenin, yılda ortalama 140 bin GWH enerji üretmesinin planlandığını ifade etti. Enerji alanında 2017 yılında önemli ihalelerin yapıldığını hatırlatan Baran Çelik, bu yılın ilk yarıyılının beklentilerin bir miktar altında geçtiğini, söz konusu dönemde 174 milyon kwh enerji üretimi yaptıklarını açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.