Organik büyüyen Aytemiz, bu yılın ilk yarısında 40 bayi transferi yaptı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMA SERVİSİ

LPG ve akaryakıt piyasasında son yedi yıldır organik büyüyen Aytemiz, bayi sayısını artırmaya odaklanıyor. Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke, satın alma yoluyla değil, yeni bayi transferleri yaparak büyüme hızında öne çıktıklarını ifade etti. 2018 yılının ilk yarısında yaklaşık 40 bayi transferi yaptıklarının altını çizen Eke, “Yıl boyunca 50 adet transfer planlamışken daha ilk altı yarıda 40 transfer gerçekleştirdik. Son dönemde organik olarak büyümeye odaklandık ve bunu da başarıyoruz. Pazar payındaki yükselişimiz devam ediyor. Biz strateji olarak istasyon satışlarına önem veriyoruz. Toptan satışlarla pazar payını yükseltmenin, kalıcı olmadığını düşünüyoruz” dedi. Kurdukları istasyon ağı ile son tüketiciye ulaşmaya çalıştıklarını kaydeden Ahmet Eke, “Bugün itibarıyla istasyonlarımızı günde 250 binin üzerinde araç ve 350 binin üzerinde tüketici ziyaret ediyor. Bu bizim açımızdan çok değerli, nihayetinde tamamı yerli ve milli bir şirket olarak amacımız, 2020 yılına geldiğimizde daha fazla tercih edilen bir perakendeci olabilmek” diye konuştu. 2018 yılı itibarıyla 574 lisanslı, 600’ü aşkın sözleşmeli istasyona sahip oldukları bilgisini veren Eke, yurt genelinde akaryakıt dağıtımı ve bayilik oluşturma faaliyetlerini gittikçe artan bir büyüme ivmesiyle sürdürdüklerini söyledi. Eke, Aytemiz’in Türkiye’nin tüm bölgelerinde 10 ikmal noktası, Mersin, İzmit, Kırıkkale, Trabzon ve Alanya’da bulunan 220 bin metreküp depolama kapasiteli depolama ve dolum terminalleri ile sürekli ve sürdürülebilir büyümeye odaklandığını dile getirdi.

Ciroda yüzde 30 artış bekleniyor

Büyüme hedefi kapsamında sermayelerini güçlendirdiklerini anlatan Ahmet Eke, “Dolayısıyla şirketimiz finansal yapısındaki gücüyle birlikte, operasyonları da desteklemeye devam ediyor. Pazar paylarında ise oto gazda yüzde 5’i geçtik, beyaz üründe de yıl sonu itibarıyla pompadaki bayi satışlarında yüzde 5’i geçeceğiz. Bu doğal olarak büyüme rakamlarımıza da yansıyacak. 2018 yılındaki ciromuzu yaklaşık yüzde 30 büyütmeyi ve yılı da 8.5 milyar liralık ciro ile kapatmayı hedefliyoruz” açıklamasının yaptı.

Ağırlıkla Marmara’da büyüdüklerini dile getiren Ahmet Eke, son altı ayda bayi transferlerinde nüfusun ve tüketimin yoğun olduğu büyük şehirlere odaklandıklarını ifade etti. Hedef network planlarının olduğuna dikkat çeken Eke, “O doğrultuda kriterlerimize uygun olan istasyonlarla görüşüyoruz ve anlaşabilirsek kendilerinin markamızın birer temsilcisi olmalarını sağlıyoruz. Bununla birlikte artık yeni Aytemiz olan istasyonlardaki standardı en başından daha farklı bir şekilde belirliyoruz” dedi.

Çalışmalarının sonuçlarını bugünlerde aldıkları olumlu geri dö- nüşlerle gördüklerini belirten Ahmet Eke, kesintisiz iletişime ve istikrarlı bir şekilde sponsorluk çalışmalarına devam ettikleri bilgisini verdi. Türkiye’nin dinamik ve içinde pek çok potansiyeller barındıran bir ülke olduğunu söyleyen Eke, şöyle devam etti: “Örneğin en son açıklanan bilgilere göre Temmuz ayı itibarıyla beyaz ürün tarafında yüzde 22, otogaz tarafında da yüzde 30 reel büyümemiz var. Sektörün büyümesini dikkate aldığımızda, biz sektörün bir hayli önünde büyüyoruz. Diğer taraftan Alanya ve Trabzon termi-

nallerindeki kapasite artırımımızı da tamamladık. Depolama kapasitesi olarak ülke genelinde çok daha iyi bir yere geldik. Sektörümüz için lojistik altyapı büyük önem arz ediyor. Ayrıca bu tesislerimizden sadece kendi istasyonlarımıza değil, başka markalara da hizmet veriyoruz.”

Enerji konusunda Türkiye’nin potansiyelini de değerlendiren Ahmet Eke, özellikle akaryakıt sektörünün yüzde 90 ithalat yapan, yoğun rekabetin olduğu, sürekli büyüyen bir sektör olduğuna dikkat çekti. Hala araç sayısının ve altyapı yatırımlarının arttığını vurgulayan Eke, “Şantiyeler devam ediyor. Sektörde motorin tüketimi artıyor, benzin biraz daha yatay ve LPG tüketimi 2017 yılına göre otogaz, tüpgaz tarafında doğalgaza göre azalıyor. Sektörümüz geçmiş yıllarda ortalama yıllık yüzde 8 yani Türkiye ekonomisinin büyümesinin de üzerinde büyüdü” dedi.

“Araç sayısının artışı ve altyapı yatırımları ile büyüme hızlanıyor”

Akaryakıt sektörünün de reel olarak büyüdüğüne işaret eden Ahmet Eke, şunları kaydetti: “2018 yılının ilk altı aylık verilerinde piyasanın hala büyümeye devam ettiğini ama son iki aydır büyümenin hızının azaldığını görüyoruz. Bu büyümenin iki temel sebebi var. Birincisi, araç sayısı en son verilere göre 22 milyon 645 bine ulaştı. Bu da demek oluyor ki yollarımıza hala inanılmaz şekilde araç çıkıyor. İkincisi ise, büyük altyapı yatırımlarımızın çok yüksek olması. Altyapı yatırımlarında kullanılan makine ve ekipmanların da ciddi bir motorin tüketimi söz konusu.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.