“Enerji geri kazanım projeleriyle 80 milyon liralık kaybı önledik”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - KOCAELİ

Enerji verimliliği danışmanlığı, detaylı enerji etüdü ve verimlilik artırıcı proje hizmetleri veren Ekosmart Enerji, bunnların yanı sıra fabrikalara anahtar teslim biyogaz tesisleri de kuruyor. Kandıra’nın Araman köyünde 720 kw’lık bir biyogaz tesisinin işletmesini yaptıklarını söyleyen Ekosmart Enerji Genel Müdürü Durmuş Kaya, Türkiye’de en çok verimlilik artırıcı proje yürüten firma olduklarını ifade etti. İşletmelerde yürüttükleri geri kazanım projeleriyle bugüne kadar 80 milyon liralık kaybı önlediklerini kaydeden “Türkiye’de alanımızda öne çıkan firmalardan biriyiz. Global şirketlere karşı yerli ser- maye ile kurulmuş bir firma olarak sektör içinde mücadele etmek oldukça zor” dedi.

Biyogaz alanında da endüstriyel tip tesis kurulumu yaptıklarını kaydeden Durmuş Kaya, “Buun yanı sıra tesis tasarımı, tesis üretimi ve ünitelerin montajı, start-up hizmeti, periyodik bakım, eğitim kursları ve yatırım danışmanlığı da yapıyoruz” diye konuştu. Ayrıca Kandıra’nın Araman köyünde işlettikleri bir tesisin de bulunduğunu aktaran Kaya, günlük 98 ton atık işleyen, anaerobik fermantasyona dayalı biyogaz tesislerinde fermente doğal gübre üretildiğini açıkaldı.

Öte yandan Kayseri Şeker Fabrikası’nda ‘Pancar Yıkama Atık Suyundan Biyogaz Üretim’ projesini tamamlayıp, devreye aldıklarını bildiren Durmuş Kaya, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından KOI maddesinin belirli parametreler dahilinde atık suya karıştırılması mümkün. Bu doğrultuda, biyogaz tesisi bulunan şeker fabrikalarında yaptığımız uygulamayla yakıt maliyetinden kayda değer oranda tasarruf sağlanabiliyor. Özellikle metan gazını doğrudan flare’den atan fabrikalar için kesin ve kalıcı çözüm üretiyoruz. Biyogaz tesisi bulunmayan işletmeler için de anahtar teslim biyogaz tesisi kurulumu yapıyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.