Büyümeye devam eden TARSİM bu yıl 2 milyar liralık prim hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Bu yılın ilk üç çeyreği itibarıyla başarılı sonuçlar elde eden ve büyümesini sürdüren TARSİM, söz konusu dönemde prim üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21'lik artışla 1.7 milyar liraya, sigortalanan varlık bedelini yüzde 31'lik artışla 32 milyar liraya, sigortalı hayvan sayısını da yüzde 36'lık artışla 2.3 milyon adede ulaştırdı. Tüm tarım sigortası branşlarında düzenlenen poliçe adedi 1.5 milyonu geçerken, sigortalanan alan ise 22 milyon dekarı buldu. TARSİM’IN yıl sonunda 2 milyar lira toplam prim ve 34 milyar lira sigortalı varlık bedeline ulaşacağı, mevcut tablo ile değerlendirme yapıldığında hedeflerin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

TARSİM, faaliyetlerine başladığı 2006 yılından itibaren üreticilerin beklentilerini ve memnuniyet düzeyini üst seviyelerde tutma hedefiyle kapsamını sürekli genişletiyor. Kuruluşundan itibaren sistemin arkasında duran devletin, bu alanı teşvik eden projeleri hayata geçirerek ve üreticiye yüzde 67’ye varan prim desteği sağlayarak, TARSİM’IN istikrarlı büyümesinde önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor. TARSİM yönetimi, önceliklerinin; kâr amacı taşımayan bu sisteme daha fazla üreticiyi kazandırmak, sunulan imkanlarla ilgili üreticilerin bilgi sahibi olmasını sağlamak ve sigorta konusundaki tereddütleri ortadan kaldırmak olduğunu açıkladı. TARSİM bölge müdürlükleri aracılığıyla bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerinin ilçe, köy ve mahallelerde 2019 yılında da artarak devam edeceği kaydedildi.

İklim değişikliklerinin ve doğal afetlerin tarımsal faaliyetleri olumsuz yönde etkileyerek, önemli boyutlarda kayıplara sebebiyet verdiğini belirten TARSİM yönetimi, Türkiye'de tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınarak, tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi ve üreticilerin gelir kaybının azaltılabilmesi için faaliyet sürdürdüklerini vurguladı ve sistemin kuruluşuyla birlikte kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş sağlandığının altını çizdi.

Yedi sigorta branşı ile geniş bir teminat kapsamı sunuyor

TARSİM'IN halihazırda yedi farklı sigorta branşı ile üreticiye geniş bir teminat kapsamıyla hizmet sunduğu ifade edilirken, son yıllarda kuraklık gibi katastrofik risklerin de kapsama dahil edildiği iletildi. Bu doğrultuda tarım sigortaları alanında global ölçekte en hızlı gelişim gösteren sistemin TARSİM olduğu aktarıldı.

“Kuraklık sigortası dönüm noktası oldu"

Devlet tarafından 2017 yılında üreticinin primine sağlanan yüzde 60 oranındaki destek ile uygulamaya alınan İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nın TARSİM açısından bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken TARSİM yönetimi; ilk aşamada kuru tarım alanlarında üretimi yapılan buğday ürünü ve sertifikalı tohumluklarına teminat verildiğini, sonraki yıldan itibaren ise teminat kapsamına buğdayın yanı sıra arpa, yulaf, çavdar ve tritikale ürünlerinin de ilave edildiğini belirtti. Öte yandan hayvan hayat sigortalarında da üreticiler lehine gelişmeler olduğunu dile getiren TARSİM yönetimi; büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarının hayat sigortaları kapsamında olan hastalık teminatına bu yıldan itibaren epidemik ve ihbarı mecburi hastalıkların büyük bir çoğunluğunun ilave edildiğini aktardı. Ayrıca 2019 yılı itibarıyla yeni uygulamaların kapsama alınması konusunda çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği vurgulandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.