Coface, ticari alacak sigortasını Kobİ’lerde yaygınlaştırmak istiyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Uluslararası bir firma olan ve ticari alacak sigortası hizmeti sunan Coface, gerek şirketlerin ödeme performansları gerekse tüm ülkelerdeki iş ortamına dair değerlendirmeler yapıyor. Hükümetin, Kobİ’lerin ticari alacak sigortasından yararlanabilmesi için özel bir proje üzerinde çalıştığını kaydeden Coface Genel Müdürü Emre Özer, “Bizler de KOBİ segmentinde alacakların daha güvenli hale gelmesi ve ticari alacak sigortasının KOBİ’LER tarafından da ulaşılabilir olması için çalışmalar yürütüyoruz. Aynı zamanda ticari alacak sigortasının finansman sorunu yaşayan firmalara teminat anlamında da çözüm sunabilmesi için birçok iş birliği yapıyoruz ve bankalarla sağladığımız bu sinerji oldukça ilgi gören bir çözüm oldu” dedi.

Türkiye’de ve globalde ticari riskleri öngörerek, 2017 yılında, bu yıla dair planlamaları yaptıklarını belirten Emre Özer, bu yılın ilk dokuz ayına bakıldığında, firmaların uzun vadeli planlar yapmak yerine daha kısa dönemde tahsil edecekleri alacaklara odaklandıklarını ve risk yönetimine daha fazla önem verdiklerini aktardı. Şirketlerin de bu yıl, diğer yıllara göre daha fazla risk odaklı çalıştıkları- nı ileten Özer, “2018, büyümenin yanı sıra poliçeli olan firmalarımıza destek sağladığımız bir yıl oldu. Yıl sonu hedefimiz için de aynı şeyi söylemek mümkün, büyük hasarların olmadığı, hasar-prim oranının dengesini koruyarak, kârlılığın devam ettiği bir şekilde yılı tamamlamak istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki büyüme tahminlerinin bu yıl yüzde 3.4 ve 2019 için yüzde 1.2 olduğunu açıklayan Emre Özer, bu yıl sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede ekonomik normların farklılaştığını söyledi. Türkiye’de ilk kurulan ticari alacak sigortası şirketi olduklarını belirten Özer, izledikleri strateji ile her zaman pazarı büyütmek istediklerini duyurdu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.