Güneş Sigorta, banka sigortacılığı prim üretimini yüzde 50 artırdı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Yılın ilk sekiz aylık döneminde yüzde 9.7’lik büyüme ile 1.1 milyar liralık prim üretimi gerçekleştiren Güneş Sigorta, banka sigortacılığından sağlanan primlerde ise yüzde 50 oranında artış kaydetti. Özellikle banka sigortacılığında ana sermayedarları olan Vakıfbank üst yönetiminin desteği ve yürüttükleri entegrasyon çalışmaları sonucunda başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, “Bu sonuçlara baktığımızda hedeflerimize uygun bir şekilde ilerlediğimizi görüyoruz. Yıl sonunda da bu büyümeyi devam ettirerek hedeflerimize ulaşacağız. Fakat kasko branşında sektörün üretim ve hasar sonuçlarına bakıldığında, hasar artışlarının prim seviyesinin oldukça üzerinde olduğu görülüyor” dedi.

Ekonomik gelişmelerin kasko ve trafik branşını genel olarak zorladığını bildiren Serhat Süreyya Çetin, Eylül ayı itibarıyla geçen yıla kıyasla poliçe artışının yüzde 3 olduğunu, yazılan poliçe prim artışının yüzde 12 ve ortalama poliçe prim artışının ise yüzde 8 olduğunu aktardı. Bunun yanında sektörde, ödenen hasarın yüzde 27 ve muallak hasarın ise yüzde 63 oranında arttığını ileten Çetin, hasar artışlarının prim seviyesinin oldukça üzerinde seyrettiğini söyledi. Yine son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmaların, özellikle ithal araç parkının yoğunluğu dolayısıyla kasko branşındaki hasar maliyetlerinin kayda değer oranda artmasına neden olduğunu ifade eden Çetin, “Özellikle eylül ayı itibarıyla kur artışının olumsuz etkilerini görmeye başladık. 2019 yılının ilk yarısında yansımaların daha artması bekleniyor” şeklinde konuştu.

“Planlarımızı ülke ekonomisi doğrultusunda yapıyoruz”

Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) uygulanmaya başlaması ile 2019 yılında ekonominin dengelenme sürecine girmesinin beklendiğine değinen Serhat Süreyya Çetin, 2019 planlarını ülke ekonomisi doğrultusunda yaptıklarını açıkladı. Sigorta sektörünün son 10 yılda ülke ekonomisinin üzerinde büyüme gösterdiğine dikkat çeken Çetin, “2019 yılında da bu du- rum devam edecek, zorlu bir yıl olmasına rağmen sektörün yılı büyüme ile kapatması bekleniyor. Şirket özelinde özellikle banka sigortacılığı alanında hedefimiz genel ülke büyümesinin üzerinde olacak. Bu alanda 2018 yılında önemli başarılar katettik ve ilk sekiz ayda yüzde 50 büyüme gösterdik. 2019 yılında bu başarımızı daha da artırarak sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Fabrika yangınlarına karşı risk teftişi ile özel poliçe oluşturuyor

Öte yandan fabrika yangınlarında artış yaşanmış gibi görünse de bu yıl sonunda oluşacak toplam yangın hadiselerinin 2017 yıl sonuna göre kabul sınırlarını aşmayacağını öngördüklerini aktaran Serhat Süreyya Çetin,

açılan yangın hasar dosya adetlerine bakıldığında, 2017’ye göre bu senenin belirli aylarında az da olsa artış yaşandığını bildirdi. 2019 yılında da aynı oranlarda artış beklediklerini dile getiren Çetin, fakat yine de risk mühendisi kadrolarını genişleterek, Türkiye genelindeki 3 milyon lira ve üzeri sigorta bedeline sahip belli başlı faaliyet kolundaki tesislerin riziko teftişlerini detaylı olarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Riziko teftiş esnasında müşteri moralitesini de ölçerek bir risk puanı oluşturduklarına vurgu yapan Çetin, “Bu risk puanı ile birlikte teknik ekibimiz, her bir tesis için butik çalışma yaparak özel poliçe şartları oluşturuyor” dedi.

Firma olarak, 60 yılı aşkın tecrübe ile sektörün önde gelen kurumlarından biri olduklarına dikkat çeken Serhat Süreyya Çetin, pazar paylarını artırmak ve daha fazla sigortalının hayatına şirketlerinin güvencesini sunmak için çalıştıklarını vurguladı. İştiraki oldukları, ana hissedarı olan Vakıfbank’ın desteği ile de bu çalışmaları son yıllarda daha da geliştirdiklerine değinen Çetin, “Banka sigortacılığındaki gelişimimizle birlikte sigorta ile genel olarak krediler dolayısıyla ilk defa tanışmış kitlelerle buluşuyoruz. İlerleyen dönemlerde de bu ivme ile daha da büyüyüp, sektörde yenilikleri sağlayan bir kurum olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.