Gulf, yeni dönemde kârlılığı yüksek branşlara yönelecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Hem kurumsal hem de bireysel sigorta hizmeti veren Gulf Sigorta, bu yılın ilk dokuz aylık rakamlarına göre yıllık kârlılık hedefinin üzerinde bir performans gösterdi. Brüt prim tarafında yılı 500 milyon lira ile kapatmayı öngördüklerini ve bunun da yüzde 22’lik büyümeye karşılık geldiğini belirten Gulf Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, bu rakamın oto ağırlıklı üretim yapmayan bir şirket için kayda değer bir oran olduğunu kaydetti. Ekonomideki olağan dışı seyir sebebiyle hasar tarafında artan maliyetler ve döviz cinsi hasarlarda yapılan kur ayarlamala- rı nedeniyle teknik kârlılık kısmında yılı hedeflerinin birkaç puan gerisinde kapatacaklarını aktaran Sağıroğlu, “Yeni dönemde bütçe planlarımızı yaparken, kârlılığı yüksek olan branşlara odaklandık” dedi.

Hasar maliyetlerinin yüzde 40’a varan artışlar gösterdiğini ileten Süleyman Sağıroğlu, otomotiv sektöründe sıfır araç satışlarındaki düşüşlerin de kasko sigortalarındaki prim üretimini olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Nakliyat ve seyahat tarafındaki büyüme hedeflerinin daha yüksek olduğunu kaydeden Sağıroğlu, altyapılarının, deneyim ve ekiplerin uzmanlığının bu branşlardaki potansiyeli doğru değerlendirmeye müsait olduğunu bildirdi. Bu yıl yangın ve mühendislik sigortalarında yaptıkları açılımın iş ortakları tarafından olumlu karşılandığını aktaran Sağıroğlu, “Uzatılmış garanti ve kazaen kırılma tarafında da sektördeki pazar payımızı koruduk. Yeni ürün çıkarmak eğer doğru bir analize dayanmıyorsa, tek başına efektif bir strateji değil. Müşteri ihtiyaçlarını dikkate alarak hazırlanan farklı projelerde her zaman yer alıyoruz” şeklinde konuştu.

Kârlı ve sürdürülebilir büyümenin pazar payından daha önemli olduğu- na vurgu yapan Süleyman Sağıroğlu, büyümelerine organik olarak devam edeceklerini aktardı. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemlerde, bireylerin ve kurumların tasarruf kalemi olarak ilk sırada sigorta yaptırmaktan vazgeçmelerinin sektörün önemli gündem maddelerinden biri olduğunun altını çizen Sağıroğlu, bireylerin tasarrufu sigortada görmemeleri gerektiğine dikkat çekti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.