Mercedes-benz Türk, 2017 yılında toplam 48 bin 778 adet araç sattı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

stanbul Hoşdere otobüs fabrikası ile Aksaray kamyon fabrikasında ticari araç üretimine devam eden Mercedes-benz Türk, 2017'de toplam 48 bin 778 adet araç sattı. Bugün itibarıyla Türkiye’de üretilen her iki otobüsten birinin Hoşdere otobüs fabrikasından, her üç kamyondan ikisinin ise Aksaray kamyon fabrikasından çıktığını söyleyen Mercedes-benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, "Türkiye pazarındaki zorlu şartlara rağmen yüksek performans göstererek, 2017 yılında 48 bin 778 adet araç satışı gerçekleştirdik. Söz konusu dönemde 423 otobüs, 9 bin 128 kamyon, 9 bin 41 hafif ticari araç, 25 bin 588 otomobil ve 4 bin 598 de ikinci el araç satışı yaptık" dedi.

Mercedes-benz Türk olarak, şehirlerarası otobüs segmentinde 2018 yılı Eylül sonu itibarıyla 662 adetlik pazarda, 143 adet satış rakamına ulaştıkları bilgisini veren Süer Sülün, 2018'in ilk yarısında Hoşdere otobüs fabrikasında bin 975 adet otobüs ürettiklerini ve bu otobüslerin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç ettiklerini kaydetti. Sülün, Aksaray kamyon fabrikasında ise yılın ilk 10 ayında 11 bin 525 adetlik toplam pazarda, 3 bin 691 adet satışla yüzde 32’lik bir pazar payı elde ettiklerini vurguladı.

İhracatının yaklaşık %92'si ticari araçlardan oluşuyor

Otobüs üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını başta batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Saint-denis’ten Angola’ya, Gana’dan İtalya’ya, Mısır’dan Çin’e kadar yaklaşık 70 ülkeye ihraç ettiklerini ileten Süer Sülün, 1970'ten bu yana ürettikleri otobüs sayısının 87 bin adede yaklaşıktığını aktardı. Bu miktarın 50 bin adetten fazlasının ihracat hacmini oluşturduğuna dikkat çeken Sülün, şöyle devam etti: "Hoşdere fabrikamızda, Almanya ile aynı standart ve kalitede üretim yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük otobüs fabrikası olan Hoşdere fabrikamızda, şehirlerarası otobüsler Travego, Intouro, Tourismo ve Setra UL business modelleri ile şehir içi otobüsü Conecto Solo ve Conecto Körüklü üretiyoruz. Aksaray kamyon fabrikamızda ürettiğimiz kamyon ve çekicileri ise Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Toplam ihracatımızın yüzde 7 ila 8'ini Ar-ge ve IT alanında hizmet ihracatımız oluşturuyor, geriye kalan ürün ihracatımız ise ticari araçlardan oluşuyor."

Bu yılın Ocak ayında yeni Touris- mo otobüsün lansmanını yaptıklarını dile getiren Süer Sülün, bu otobüslerin 30 milyon euro'luk bir bütçe ile 3.5 yılda geliştirildiğine dikkat çekti. Yenilenen otobüslerin geliştirilmesinde 165 bin 400 saat mühendis- lik çalışmasının yapıldığını bildiren Sülün; araçların karoser, iç donanım ve elektrik kablo altyapısının Ar-ge merkezi otobüs geliştirme ekiplerince geliştirildiğini aktardı. Öte yandan çift çeker ve ağır nakliye çekici

segmentinde de geniş bir ürün gamına sahip olduklarını belirten Sülün, "Mercedes-benz Actros ve Arocs ağır nakliye çekicileri; 4x4’ten 6x2, 6x4 ve 8x4’e; 6x6’dan 8x6 ve 8x8’e kadar her türlü aks konfigürasyonu, 62 tondan 250 tona kadar geniş bir aralıkta katar ağırlığı seçenekleriyle sektörün her türlü ihtiyacına en iyi şekilde karşılık veriyor" diye konuştu.

8.4 milyon euro'ya mal olan Ar-ge merkezi hizmete alındı

İlk Ar-ge merkezini Hoşdere otobüs fabrikası bünyesinde 2009'da kurduklarını hatırlatan Süer Sülün, ikinci Ar-ge merkezinin temelini ise 2017 yılında 8.4 milyon euro'luk yatırımla Aksaray kamyon fabrikasında attıklarını ve bu yıl itibarıyla hizmete aldıklarını açıkladı. Sülün, bu yatırımla Aksaray ilinin, Mercedes-benz Türk’ün ana şirketi Daimler Ag’nin Almanya, ABD, Brezilya, Hindistan, Çin ve Japonya’da bulunan küresel Ar-ge merkezleri ağına dâhil olduğunu aktardı. Kamyon fabrikasının, yan sanayi ile birlikte bölgenin en büyük istihdam kaynaklarından biri olduğunu belirten Sülün, "Son iki yıl içinde 113 milyon euro tutarında yatırımımızı tamamlayıp, fabrikamızın üretim kapasitesini 2 katına çıkardık. Kamyon fabrikası bünyesindeki Ar-ge merkezi, global ölçekte test ve mühendislik hizmeti sunan 'tek merkez' olma özelliğine sahip. Burada 215 Türk mühendis, kamyon ürün grubu özelindeki çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca Ar-ge mühendislerimiz, Daimler çatısı altında otobüs ve kamyon Ar-ge faaliyetlerinde aktif şekilde görev alıyor" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.