Nissan, Navara ile ticari araç performansını artırmak istiyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Türkiye ticari araç pazarında Navara modeli ile yer alan Nissan, 2017 yılını büyüme ile tamamladı. 2017 yılında yüzde 8.6'lık büyüme ve yüzde 3.64'lük pazar payı elde ettiklerini söyleyen Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, "2014'te yaklaşık 20 bin adet olan satışlarımız, 2017'de toplam 34 bin 822'ye ulaştı. Geçen üç yıl içinde yüzde 70 büyüme kaydettik. 2017'de 2 bin 779 adet satış ile Navara'nın toplam Nissan satışları içindeki payı yüzde 8 oldu ve Türkiye pazarında altıncı sırada yer aldı. Bu yılın ilk 10 ayı sonunda ise bin 52 adet Navara satarak, pazarda altıncı sıradaki yerimizi koruduk. Söz konusu rakamın Nissan'ın toplam satışları içindeki payı yüzde 6 oldu" dedi. Nissan olarak satışların büyük kısmını perakende olarak gerçekleştirdiklerini belirten Sinan Özkök, sahip oldukları başarılı Pick-up geçmişini aynı başarıyla devam ettirerek, ticari araç pazarındaki performanslarını bu sene de artıracaklarını vurguladı. Özkök, ilerleyen dönemlerde farklı ticari araç modellerini Türkiye’ye getirmeye yönelik çalışmalarının ise sürdüğünü açıkladı.

'Alliance Vanturas' ile fon sağlanacak

Nissan olarak dahil oldukları Renault-nissan ve Mitsubishi İttifakı'nın (Alliance) yaklaşık bir yıl önce 'Alliance Vanturas'ı kurduğunu hatırlatan Sinan Özkök, Alliance Ventures ile gelecek beş yıl için açık inovasyonu desteklemek üzere 1 milyar dolarlık bir yatırıma fon sağlanacağı bilgisini verdi. Girişimin startup’lar, yatırımcılar ve girişim sermayesi ekosistemi için bir arayüz olarak hareket edeceğini söyleyen Özkök, "Açık inovasyon yaklaşımımız, ittifak olarak bize start-up şirketler ve teknoloji girişimcileriyle iş birliği ve yatırım yapmaya imkan tanırken, aynı zamanda küresel ölçekte bize fayda sağlayacak. Bununla birlikte Alliance Ventures; elektrifikasyon, otonom sistemler, bağlantı ve yapay zeka gibi yeni mobilite konularında açık inovasyona öncelik veriyor. Alliance Ventures, bu doğrultuda ilk anlaşmasını stratejik bir yatırım olarak kobalt içermeyen katı-hal pil materyalleri geliştiren Ionic Materials’e yaptı" şeklinde konuştu.

2022 planları kapsamında mobilitenin geleceği için Nissan olarak ana odak noktalarını Nissan Intelli-

gent Mobility vizyonun oluşturduğunu açıklayan Sinan Özkök, vizyonun akıllı sürüş, akıllı güç ve akıllı entegrasyon kavramlarından oluştuğunu bildirdi. Vizyonları kapsamında ittifak olarak araçları 'Akıllı Infotainment' (bilgi ve eğlenceyi bir arada sunan medya programı) sistemleriyle donatmak için yakın zamanda Google ile küresel bir anlaşma imzaladıklarını kaydeden Özkök, şöyle konuştu: "Böylece Android işletim sistemini kullanarak, Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play Store gibi hizmetleri içeren yeni bir bakış açısı sunacağız. Bu servisler; Rena-

ult, Nissan ve Mitsubishi iş birliğinin kullandığı bulut tabanlı uzaktan yazılım güncellemeleri ve araç sistem kontrolü ile birleştirilecek. Bu kapsamda Nissan Intelligent Mobility vizyonunun son ürünü olarak ortaya çıkan Navara Dark Sky Concept, güvenli ve konforlu sürüş alanında otomobilleri daha yetenekli kılmak üzere geliştirilmiş olan Nissan'ın ProPILOT sürücü destek teknolojisi ile birlikte geliyor. Nissan Intelligent Mobility ve PROPILOT sayesinde ticari ihtiyaç ne kadar karmaşık olursa olsun, bir sonraki iş için en iyi çözümleri yaratıyoruz."

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.