Meklas Group, ihracatta Avrupa ve Amerika pazarlarına odaklandı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Otomotiv, ağır vasıta ve treyler üreticileri için hava süspansiyon körükleri ve titreşim sönümleyiciler üreten Meklas Group, 2017 yılında 1.2 milyon adet olan üretimini bu yıl 1.4 milyon adede çıkardı. 2017 yılında ana sanayi ve ilk üretici bağlantılarını güçlendiren Meklas’ın, bu yılın ilk çeyreğinde projelerini hayata geçirdiğini belirten Meklas Group Genel Müdürü Selçuk Çelik, 2018’in ilk üç çeyreğinde yüzde 15’lik büyüme kaydettiklerini söyledi. Avrupa ve Amerika pazarlarına odaklandıklarını aktaran Çelik; yıl sonunda ihracatlarını, toplam satışlarının yüzde 75’i seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu yıl ticari araçlar sektörüne yönelik üretimlerinin, toplam üretimin yüzde 85’i olduğunu kaydeden Selçuk Çelik, endüstriyel ve diğer uygulamalara yönelik üretimin ise yüzde 15 olduğunu vurguladı. Orta vadede üretimdeki ana sanayi payını yükseltmek istediklerini ifade eden Çelik, 2019 yılı itibarıyla Oem’lerde yeni projelerin başlayacağını dile getirdi. Beş kıtada 80 ülkeye ihracat yaptıklarına dikkat çeken Çelik, “Özellikle Avrupa ve Amerika pazarlarında etkiniz. Bu bölgelerde ana sanayi etkinliklerimizi artırarak, uzun süreli iş birlikleri yapmayı planlıyoruz. Genel olarak satışımızın yüzde 70’ini ihracat oluşturuyor. Yıl sonu hedefimiz bu rakamı yüzde 75’e ulaştırmak. Ticari araçlardaki ihracat oranımız 2017’de yüzde 90’dı. Uzun vadede yeni ve kârlı iş kollarımızı ön plana çıkararak, bu oranı yüzde 80 ila 85 bandına çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

2019’dan itibaren ihracat odaklı büyümeyi hedefliyor

Binek ve hafif ticari araçlar için hava süspansiyon sistemleri projesiyle TÜBİTAK’TA yer aldıklarına değinen Selçuk Çelik, binek araçlarda Egea’yı seçtiklerini, yıl sonuna kadar yol testlerine başlayacaklarını açıkladı. Bugün itibarıyla cirolarının yüzde 5’ini Ar-ge ve proje faaliyetlerine ayırdıklarını vurgulayan Çelik, Egea için üretilen hava süspansiyon körüğü ile katma değerli ürün geliştirme noktasında yetkinliklerini bir kez daha göstereceklerinin altını çizdi. 2019’da ihracatı yüzde 10 ila 15 artırmayı hedeflediklerini ifade eden Çelik, iç piyasada ise bu yıl ve sonraki yıllarda büyüme öngörmediklerini aktardı.

Meklas Group olarak, 2017 yılında üretim sahalarında modernizasyona ağırlık verdiklerini hatırlatan Selçuk Çelik, şöyle devam etti: “2017’de montaj hatlarımızı modernize ederken, bu yıl ise konfeksiyon hatlarımızın modernizasyonuna başladık. 2019’da da bu alanlardaki yatırımlarımız devam edecek. Ayrıca üniversite-sanayi iş birliklerimiz de öne çıkıyor. Kocaeli Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerle çalışıyoruz. Beş üniversite ile staj protokolümüz bulunuyor. Uzun dönemli stajyer alarak, istihdama katmayı tercih ediyoruz.”

Tescilli 38 ürünü var

Meklas Group bünyesinde, halihazırda 23 kişinin Ar-ge faaliyetleri kapsamında istihdam edildiğini ileten Selçuk Çelik, bugün itibarıyla tesislerinde 56 yeni ürün projesinin kaydının bulunduğunu ve bunlardan 26’sının tamamlandığını dile getirdi. Sürekli geliştirme faaliyetleri kapsamında ise 23 projeden söz edebileceklerine değinen Çelik; patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescilli toplam 38 ürünlerinin bulunduğunu ve bunların yarısını 2017-2018 yılla- rında hayata geçirdiklerini vurguladı. Çelik, şunları kaydetti: “2023 yılına kadar stratejik planlamalarımız arasında, kapasite artırımına yönelik olarak Ar-ge’nin devreye alacağı makineler, presler, konfeksiyon ve montaj hatlarındaki modernizasyonlar yer alıyor. BEBKA projesi ile raylı sistemler sektörüne giriş yaptık. 20192020 yıllarında bu alandaki test altyapımızı geliştirmeye yönelik yatırım planlıyoruz.” Çelik, üzerinde çalıştıkları projelerin sadece otomotiv sanayii ile sınırlı kalmadığını, BEBKA destekli raylı sistemler için ikinci hava süspansiyon sistemi geliştirme projelerini tamamladıklarını duyurdu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.