Aktaş Holding, Daimler Mercedes’in yenileme pazarındaki tedarikçisi oldu

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Aktaş Holding, Abd’deki tır, çekici, kamyon ve otobüs gibi ağır vasıta taşıma grubunun önemli pazar payına sahip olan Daimler Mercedes grubunun yenileme pazarındaki süspansiyon sistemlerini üretmeye başladı. Ulaşım grubundaki hava süspansiyon sistemleri üretiminde, küresel çapta en bilinen ve en geniş ürün gamına sahip üç firmadan birisi olduklarını söyleyen Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay, son yıllarda global firmalara üretim yapmaya başladıklarını vurguladı.

Daimler Mercedes ile bir yıl süren proje çalışması sonucunda, Abd’deki 50 eyalette onların satacağı tüm hava süspansiyon sistemlerinin üretimini üstlendiklerini bildiren İskender Ulusay, hazırlıklarını tamamlayarak üretime başladıklarını aktardı. Son birkaç aydır ABD’YE ihracat yaptıklarını ileten Ulusay, “Amerika’da da bir şirketimiz olduğu için ihracatımızı oradaki şirketimiz üzerinden yapıyoruz” diye konuştu.

Airtech ürünlerinin dağıtımı için İbero Group ile iş birliği kararı aldı

Küresel ölçekte üretim, satış ve dağıtım hacmi olarak yurtdışında üç lokasyon olmak üzere toplam yedi üretim ve depolama tesisiyle faaliyet gösterdiklerine değinen İskender Ulusay, özellikle ulaşım grubunda OEM üreticileri başta olmak üzere sektörün global ölçekteki en büyük aktörleriyle çeşitli iş birlikleri yaptıklarını anlattı. Büyük önem verdikleri Güney Amerika pazarın- da da etkinliklerini atırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Ulusay, bu kapsamda yakın zamanda Brezilya’nın önde gelen aks-dingil ve makas üreticisi, trailer yedek parça satıcısı Ibero Group ile Güney Amerika aftermarket pazarında global markaları Airtech ürünlerinin dağıtımı için iş birliği kararı aldıklarını duyurdu.

Altı kıtada 100 ülkede yer alıyor

Aktaş Holding’in bu yıl 80’inci kuruluş yıldönümünü kutladığını hatırlatan İskender Ulusay, ulaştırmanın yanı sıra yapı, yeşil enerji ve endüstriyel ürünler gibi temel iş alanları ile savunma sanayiine ve raylı sistemlere yönelik olarak da özel üretimler yaptıklarını dile getirdi. Aktaş’ın hava süspansiyon sistemlerinde Aktaş, Airtech ve Aircomfort, endüstriyel grupta Powertech markalı endüstriyel hortum üretimi bulunuyor. Aktaş’ın ürünleri Almanya’dan Çin’e, Brezilya’dan ABD’YE kadar altı kıta- da, 100 ülkede satılıyor. 2 binden fazla ürün çeşidi bulunan Aktaş, global çaptaki tüm tesislerinde 550 kişiyi istihdam ediyor.

Hindistan’ı hedef pazar olarak belirledi

Aktaş Holding olarak, Turquality desteğiyle küresel pazarda etkinliklerini artırdıklarını ifade eden İskender Ulusay, şu bilgileri verdi; “Özellikle son dönemde hızla gelişmekte olan Hindistan pazarını, hedef pazar olarak belirlemiş durumdayız. Bu noktada da Hindistan’ın Tata, Mahindra gibi global markalarının tedarikçisi olduk. Ayrıca şu anda Hindistan’daki 7-8 OEM’IN süspansiyon sistemlerini de doğrudan Türkiye’de üretip gönderiyoruz.” Ulusay, Çin’de faaliyetlerini sürdüren fabrikaları aracılığıyla da Çin başta olmak üzere Hindistan’ın da içinde olduğu Güney Asya ve Kuzey Afrika bölgesine yönelik üretim hedefleri bulunduğunu açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.