Fiat, 2017 yılında satış adedini yüzde 10 artırdı

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ARAŞTIRMASERVİSİ

Türkiye'de ticari alandaki faaliyetlerini 1996'dan bu yana Tofaş çatısı altında sürdüren Fiat, hafif ticari araç faaliyetlerini Fiat Professional markası altında topladı. 2017'de araç satış adedini yüzde 10 artıran Fiat, pazar payını da yüzde 25'e çıkardı. Türkiye hafif ticari araç pazarının 2017’de 2016'ya göre yüzde 3 artış yaşadığını belirten Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, sene boyunca yaklaşık 227 bin adet aracın satıldığını söyledi.

Fiat Professional markası olarak, 2017’de yaklaşık 60 bin adetlik satış gerçekleştirdilerini ifade eden Aytaç, "Bu sayede bir önceki yıla oranla satış adedimizi yüzde 10 artırmış olduk" dedi.

Türkiye hafif ticari araç pazarının 2018 yılının Ocak-ekim döneminde 2017'ye göre yüzde 38.5 daraldığına dikkat çeken Altan Aytaç, söz konusu dönemde toplam satışın yaklaşık 106 bin adet olduğunu bildirdi. Aytaç, Fiat Professional olarak bu yılın ilk 10 ayında iç pazarda 22 bin 500 adet hafif ticari araç sattıkları bilgisini verdi.

60

BİN ADET

FIAT PROFESSIONAL'IN 2017'DE ARAÇ SATIŞ SAYISI 22.500

ADET

FIAT PROFESSIONAL'IN BU YILIN 10 AYLIK SATIŞI

"FYA Connect ile araç ve sürücüyü birbirine bağladık"

Fiat olarak, bu yıl araç ile sürücüyü birbirine bağlayan Fiat Yol Arkadaşım Connect (FYA Connect) uygulamasıyla ticari araçlar dünyasında bir ilki gerçekleştirdiklerini dile getiren Altan Aytaç, uygulama ile müşteri deneyimini ayrıcalıklı bir boyuta taşıdıklarını vurguladı. Uygulamayı ilk olarak Nisan 2018’de tüm Egea model araç sahiplerine sunduklarını açıklayan Aytaç, şöyle konuştu: "Akabinde Doblò ve Fiorino sahipleri de FYA Connect’ten faydalanabildi. Bu uygulama ile uzaktan otomobilin kapı ve bagaj kilitlerini açma-kapama, lastik basınçlarını, yakıt ve akü durumunu takip etme, geçmiş servis işlemlerini takip edebilme ve online servis randevusu alabilme ile aracın park konumunu ve sürüş detaylarını görebilme, hız ve mesafe limiti belirleyerek bildirim alabilme, acil yol yardım ile ambulans hizmeti alabilme gibi birçok faydalı fonksiyona sahip olunabiliyor. Doblò ve Fiorino modelleriyle birlikte devreye alınan tüzel kişilik hesabı, yolculuk silme ve aynı anda birden fazla araç yönetimi fonksiyonları da Yol Arkadaşım Connect uygulamasıyla ticari araç müşterilerimizin hizmetine sunuluyor."

Fiorino ve Doblò modellerinin sınıflarındaki başarılı performanslarını 2017 yılında da sürdürdüğünü belirten Altan Aytaç, Fiorino’nun model yelpazesine sonbaharla birlikte yeni bir benzinli motor seçeneği daha eklediklerini açıkladı. 2017 yılında devreye aldıkları Fiorino 1.4 benzinli modelin hem benzinli olarak hem de orijinal LPG dönüşümüyle performansını artırdığına dikkat çeken Aytaç, "Doblò modelimizde de bu yıl 1.4 benzinli versiyon devreye girdi. Öte yandan Doblò modelimizde geri görüş kamerası özelliğini devreye aldık. Sınıfındaki tek kamyonet modeli olan Pratico da bu yıl segment payını artı- ran modellerimizden oldu. Bunların yanı sıra Ducato bu yıl da segmentinde ilk iki arasında yer almaya devam etti. Bu yıl Ducato’nun Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçebilen 9.5 metreküplük yeni versiyonunu devreye aldık. Ayrıca yenilenen okul taşıtı mevzuatına uygun taşıtımız da ürün gamımıza eklendi" şeklinde konuştu.

2018 yılı Ekim ayında 3 milyonuncu aracını ihraç etti

Bursa’daki fabrikada hem binek hem de hafifi ticari araç üretimi gerçekleştiren Tofaş'ın 2018 yılı Ekim ayında 50'nci yılını kutladığını aktaran Altan Aytaç, firmanın ekim ayında 3 milyonuncu aracını ihraç ettiği bilgisini verdi. Aytaç, söz konusu araçların yaklaşık 1.5 milyonunun farklı bölgelere ihraç edilen Doblò modelinden oluştuğuna dikkat çekti. Tofaş olarak yürüttükleri Ar-ge çalışmalarında da değinen Aytaç, "Tofaş, 1990 yılların ortalarından bu yana Ar-ge’ye yatırım yapıyor. Son 10 yıldan bu yana ise yıllık cironun yüzde 3’ünü Ar-ge’ye aktarıyoruz. Avrupa Komisyonu’nun her yıl yayınladığı Ar-ge Harcamaları Listesi’nde son üç yıldır Türkiye’den listeye en önde giren Türk şirketi olduk" ifadelerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.