Peugeot, Partner Tepee ile ticaride pazar payını artırdı

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ARAŞTIRMASERVİSİ

Küresel pazarın önde gelen otomotiv markalarından Peugeot, binek otomobillerin yanı sıra hafif ticari araç segmentinde de pazara yeni modeller sunmaya hazırlanıyor. Lansmanını Ocak 2019 itibarıyla gerçekleştireceği yeni modellerle Peugeot, hafif ticari araç segmentindeki pazar payını artırmayı planlıyor. 2017 yılında hafif ticari araç kategorisinde rekor seviyede satış gerçekleştirdiklerini söyleyen Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, "2017 yılını 10 bin 501 adet hafif ticari araç satışıyla tamamladık. Söz konusu performansta hafif ticari ürün gamımızın başarılı modeli olan Partner Tepee’nin payı büyüktü" dedi.

Peugeot olarak, 2017 yılında 10 bin 501 adet hafif ticari araç ile rekor seviyede satışı gerçekleştirdiklerini söyleyen İbrahim Anaç, söz konusu rakamın toplam satışlarının yüzde 26'lık kısmını oluşturduğunu bildirdi. 2017 yılında hafif ticari araç segmentindeki pazar paylarının ise yüzde 4.2’ye yükseldiğini belirten Anaç, "Bu performansın gerçekleşmesinde hafif ticari ürün gamımızın başarılı modeli olan Partner Tepee’nin payı büyüktü. Bu yılın ilk üç çeyreğinde ise hafif ticari pazarında yaklaşık yüzde 40'lık bir daralma yaşandı. Peugeot olarak satışlarımızda da pazardaki daralmaya bağlı olarak düşüş yaşandı. Ancak 2017 yılında yakaladığımız pazar payımızı bu yıl sonunda korumayı he-

defliyoruz" şeklinde konuştu.

Yeni modellerin lansmanını 2019'da gerçekleştirecek

Peugeot olarak, yeni modellere yönelik çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü dile getiren İbrahim Anaç, 2019 yılında hafif ticari araç ürün gamına yeni oyuncular ekleyeceklerini bildirdi. Ocak ayında 2019 yılı ürün lansman programını kamuyla paylaşacakları bilgisini veren Anaç, şöyle konuştu: "Şimdilik sadece Yeni Peugeot Rifter ile ilgili şunları söyleyebilirim: Bu ürünümüz, sınıfının standartlarını yeniden belirleyecek bir araç olacak. Yeni Rifter, dizel ve tam otomatik EAT8 şanzıman kombinasyonu ile fark yaratacak. Ayrıca 130 beygir-

lik motoruyla segmentinin en güçlüsü olacak. Yeni Peugeot Rifter, güçlü SUV görünümü ve grip kontrol teknolojisi ile off-road karakteri de olan bir hafif ticari araç olacak. Tüm bu özelliklerin yanı sıra diğer Peugeot modellerinde kullandığımız Peugeot i-cockpit ve ileri sürüş destek sistemleri bu modelimizde de sunulacak."

"ÖTV ve KDV indirimleri pazarı hareketlendirdi"

Türkiye ticari araç pazarına dair değerlendirmelerde de bulunan İbrahim Anaç, hafif ticari araç segmentinde pazarın bu yılın ilk üç çeyreği itibarıyla yaklaşık yüzde 40 daraldığına dikkat çekti. Ancak 2018 yılı Kasım ayı başında duyurulan ÖTV ve KDV indi- rimlerinin ticari araç pazarını da hareketlendirdiğini söyleyen Anaç, "Bilindiği üzere hafif ticari araçlarda kiralama yapılamıyor. Son dönemlerde yaşanan faiz ve kur artışları nedeniyle kiralama maliyetlerinde de artış yaşandı. Bu bağlamda hafif ticari araçların kiralanmasına verilecek izin, tüm otomotiv pazarına da hareket getirecek ve özellikle de Kobİ’lere bir destek olacak" ifadelerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.