Contitech Lastik, akıllı çözümlerle ticari araçların çözüm ortağı oluyor

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Türkiye’de kurulduğu günden bugüne 20 milyondan fazla hava süspansiyon sistemi üreten Contitech Lastik, ticari araçların önde gelen tedarikçileri arasında yer alıyor. Firmanın, kauçuk üretimini kendi tesislerinde yapmasının önemli bir avantaj olduğunu söyleyen Contitech Genel Müdürü Şirzat Karayel, üretimin yüzde 95’ini ihraç ettiklerini belirtti. Müşterilerine akıllı sistem çözümleri ile servis hizmeti de sunduklarını ifade eden Karayel, ‘Smart Solution Beyond Rubber’ olarak adlandırdıkları sistemle sektöre yenilik getirdiklerini vurguladı.

Ticari araç, otobüs, TIR ve raylı sistemler için hava süspansiyon sistemleri üreten Contitech Lastik, 1992 yılında Bursa’da kurulan bir şirkete 1996 yılında ortak olarak; Türkiye’de aktif faaliyete başladı. 1999 yılında ortak olduğu bu şirketin diğer hisselerini de devralarak büyümesini sürdüren Contitech Lastik, bugüne kadar Türkiye’de 20 milyondan fazla hava süspansiyon sistemi üretimi gerçekleştirdi. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda üretim yapan Contitech; yılda 1.5 milyon adetten fazla körük üretiyor. Contitech Genel Müdürü Şirzat Karayel, “Artan müşteri siparişlerini de göz önünde bulundurarak eleman yetiştiriyor ve müşterilerimize bu şekilde cevap verebiliyoruz. Ürünlerimizi kullanan firmalar arasında Avrupa ve uluslararası ticari araç üreticileri ile Avrupa ana aks üreticileri bulunuyor” dedi. Toplam üretimin yüzde 95’ini doğrudan ve dolaylı olarak ihraç ettiklerini vurgulayan Karayel, ihracatın büyük parçasını Avrupa’daki Oem’lerin oluşturduğunu söyledi. Başta Almanya olmak üzere Hollanda, İngiltere, Polonya ve Macaristan gibi Avrupa ülkelerinin ihracatta öne çıktığını ifade eden Karayel, “Bunun dışında Çin, Avustralya ve Brezilya gibi deniz aşırı ülkelere de ihracat yapıyoruz. Hedef pazarlarımızın başında yakın coğrafyamız olan Türk cumhuriyetleri ile Ortadoğu pazarı yer alıyor” diye konuştu.

Bursa fabrikasında kapasite artırmak ve kalite çıtasını daha da yükseltmek için yarı mamul üretiminde yeni teknolojilere yatırım yaptıklarına değinen Şirzat Karayel, şu bilgileri ver- di: “Bursa lokasyonumuzu müşterilerimize karşı değerli kılan güçlü yönlerimizin başında; kauçuk üretimini kendi tesisimizde yapıyor olmamız ve bu alanda sahip olduğumuz bilgi, beceri birikimimiz geliyor. Bu yönümü- zü daha da güçlü hale getirmek ve sürdürülebilir kılmak adına hamur üretimi konusunda ileri teknolojiye sahip makine yatırımı yapıyoruz. Bununla birlikte; üretim kapasitemizi artıracak, aynı zamanda katma değerimizi

de artırarak müşterilerimize kaliteli ürünler sunma noktasında avantaj sağlayacağız.”

Contitech’in, 1871’de kurulan global marka Continental’in bir parçası olduğunu hatırlatan Şirzat Karayel, Türkiye’deki yatırımlarını 1996 yılından bu yana artırarak sürdürdüklerine dikkat çekti. Gerek makine ekipman, gerekse kapasite artırımı yatırımlarına devam eden Contitech’in akıllı çözümler ve Ar-ge çalışmalarına da özel önem verdiğinin altını çizen Karayel, “Türkiye’de üretim yapan birçok ticari araç üreticisine ürün veren firmamız, otomotivin yanı sıra demiryolu taşımacılığında da piyasaya ve ürün gelişimine yön veriyor. Bildiğimiz sınırların dışında da çözümler arayarak, müşterilerimiz için en iyi çözümleri üretmek stratejimizin bir parçası” değerlendirmesini yaptı.

Akıllı sistem çözümleri ile servis hizmeti sunuyor

Müşterilerine akıllı sistem çözümleri ile servis hizmeti de sunduklarını ifade eden Şirzat Karayel, ‘Smart Solution Beyond Rubber’ olarak adlandırdıkları sistem ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yenilikçilik stratejimizin önemli bir parçası. Özellikle düşük ağırlıkta üretim konusu, gelecekte hava süspansiyon alanındaki yenilikleri belirleyecek bir husus olacak. Buna benzer bir diğer gelecek konusu ise aşınmayan mekanik ayarlama birleşenlerine ihtiyaçları olmayan sensor ile kumanda edilen hava süspansiyonları. Bu alanda Continental şirketler grubunun elektronik bilgi birikiminden faydalanıyoruz.”

1.5 MİLYON ADET FİRMANIN YILLIK KÖRÜK ÜRETİM MİKTARI 95 ORAN FİRMANIN ÜRETİMİNDE

İHRACATIN PAYI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.