Çemtaş, yatırımla denge çubuğu kapasitesini iki kat artıracak

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Mercedes’in Türkiye’de üretilen kamyon ve otobüslerinde kullanılan denge çubuklarının tamamını imal eden, aynı zamanda yurtdışındaki fabrikalarına da ihraç eden Çemtaş, ilave yatırım yapıyor. Kapasiteyi iki kat artıracak yatırım sonrası yeni Oem’lere üretime başlamayı planladıklarını belirten Çemtaş Genel Müdürü Nuri Özdemirel, ağır vasıtalar için denge çubuğu üretimi yapan Alman bir firmanın üretimden çıkma kararı üzerine harekete geçerek, tesisteki makineleri satın aldıklarını kaydetti. Özdemirel, bu yatırımla otomasyonu daha gelişmiş bir sistem kuracaklarını duyurdu. Çemtaş, artan iş hacmi ve büyüyen pazar nedeniyle değişik denge çubuğu müşterilerine hitap edebilmek için yatırıma yöneldi. Firma, mevcut denge çubuğu üretimine ilave olarak, 3 bin 700 metrekarelik kapalı alanda 22 milyon liralık yatırımla kapasite artırımına gidecek. Yatırım için Almanya’dan kullanılmış faal denge çubuğu tesisi satın alan firma, tesisi 2019 sonuna kadar devreye almayı planlıyor. Çemtaş, cirosunun yüzde 3’ünü denge çubuğu üretiminden karşılıyor. Mercedes’in Türkiye’de üretilen kamyon ve otobüslerinde kullanılan denge çubuklarının tamamını veren Çemtaş, Mercedes’in Almanya, İspanya ve Fransa fabrikalarının yanı sıra Hindistan fabrikasına da ürün ihraç ediyor. Firmanın MAN ile görüşmeleri de devam ediyor. Nuri Özdemirel, yılda 150 bin adet denge çubuğu üretimi yapan Çemtaş’ın yeni yatırımla kapasitesini iki kat artıracağını aktardı.

Patentli çelikler yapmaya başladı

Çelikhane ve haddehane işletmelerinde 350 değişik kalite ve bin 800 farklı ebatta çelik üretildiğini, 2017 yılında çelikhanede 174 bin ton, haddehanede ise 162 bin ton üretim yapıldığını hatırlatan Nuri Özdemirel, son yıllarda katma değeri yüksek ürünlere yöneldiklerini vurguladı. Ürün gamındaki denge çubuğu ve ısıl işlem yatırımının, katma değer oranını yukarıya taşıdığını dile getiren Özdemirel, Ar-ge merkezinin de bunda payının büyük olduğunu ifade etti. Otomotiv ve makine sanayilerinin yanı sıra savunma, havacılık, demiryolları ve nükleer santraller gibi modern teknolojiyi gerektiren sanayilerdeki vasıflı çelik ve mamul ihtiyaçlarını da göze alarak çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Özdemirel, vasıflı çelik sektöründe Türkiye’deki ilk onaylı Ar-ge merkezine sahip olduklarına işaret etti. Özdemirel, “Patentli çelikler yapmaya başladık. Bugün kendi özel kodumuzla ulusal ve uluslararası pazarlarda çeliğin satışına başlamanın hazırlığındayız” dedi.

Çemtaş olarak, 2017 yılında aktif büyümelerinin TL bazında yüzde 53 olarak gerçekleştiğini, özsermaye büyüme oranının ise TL bazında yüzde 38.54 olduğunu hatırlatan Nuri Özdemirel, miktar itibarıyla ihracatta da yüzde 15’lik bir artışla 57 milyon dolarlık ihracat geliri elde ettiklerini belirtti. Özdemirel, üretimin yüzde 45’ini ağırlıklı olarak AB ülkeleri ile Brezilya, Arjantin, Şili, Meksika, Uzakdoğu gibi pazarlara ihraç ettiklerini, kalan kısmın ise ürün verdikleri otomotiv

57

MİLYON $

2017 YILINDA YAPILAN İHRACAT TUTARI

22

MİLYON TL

KAPASİTE ARTIRIMI İÇİN YAPILACAK YATIRIM TUTARI

endüstrisi aracılığıyla dolaylı olarak ihraç edildiğini vurguladı. Ar-ge ve inovasyona verdiği önemle çeliğin niteliğini artırarak, hem global alanda hem de yurtiçinde rekabet üstünlüklerini korumayı ve artırmayı hedeflediklerini belirten Özdemirel, bu hedefle yaptıkları ısıl işlem yatırımına da değindi. Özdemirel, “Sürekli tip sertleştirme ısıl işlem hattı ve atmosfer kontrollü yığma tip ısıl işlem fırını yatırımında atmosfer kontrollü yığma tip ısıl işlem fırını 2017 yılının başında tamamlandı. Sürekli tip ısıl işlem hattının kurulumu ise 2017 sonunda devreye alındı. Bu yatırım çelikte ton değerini yüzde 20’ye yakın artırdı. Yeni tesiste katma değerli üretim yapılıyor” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.