Haksan, yıl sonunda onaylı Ar-ge merkezi olacak

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Otomotiv sektöründe binek ve ticari araçlar için kauçuk parça üretimi yapan Haksan, yeni nesil araçlarda kullanılacak parçalar için geliştirme çalışmalarına ve altyapı hazırlıklarına başladı. Haksan, bu kapsamda başvurusunu yaptığı Ar-ge merkezinin yıl sonunda onaylanmasını bekliyor. Son yıllarda altyapı yatırımına yönelerek, ürün verdikleri sektörlerdeki payı artırmaya odaklandıklarını kaydeden Haksan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gülmez, yakın gelecekte otomotiv endüstrisinde yaşanması beklenen dönüşüme hazırlıklı olmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Kauçuk hamurunu pres, profil, hortum gibi geniş bir ürün gamında işleme kabiliyetine sahip olan Haksan, otomotivde binek ve ticari araç üreticilerinin çözüm ortağı olarak faaliyet sürdürüyor. Üretimin yüzde 45’ini otomotiv sektörüne yönelik gerçekleştiren firma, Volkswagen ve Mercedes gibi global markaların binek ve ticari araçlarında da ürünleriyle yer buluyor. Özellikle yeni nesil kauçuk ürünlerin geliştirilmesi için Ar-ge merkezi başvurusunu tamamladıklarını açıklayan İbrahim Gülmez, bu yılın sonunda bakanlıktan onaylı Ar-ge merkezi statüsüne kavuşmayı beklediklerini ifade etti. Elektrikli araçlara geçişle birlikte halihazırda kullanılan bazı ürünlerin yeni nesil araçlarda artık kullanılmayacağını öngördüklerini kaydeden Gülmez, “Bu düşünceyle özellikle elektrikli ve yeni nesil araçlarda yer alabilmek için araştırma ve geliştirme altyapımızı kurma çalışmalarına hız verdik. Her yıl yaptığımız iyileştirme yatırımlarının yanı sıra bu yıl ayrıca üretim hatları ağırlıklı ilave yatırım da gerçekleştirdik. Makine parkımızın ortalama yaşı yedi. Bizim yaptığımız işi yapanlar var. Farklılık yaratmanız gerekiyor. Çok hızlı hareket ediyoruz, ürün geliştirebiliyoruz. Müşteri isterse yanında lokal üretim yapabiliyoruz. Sermayemizi güçlü tutuyoruz” diye konuştu.

Hem binek hem de ticari araçlar için ürün geliştiriyor

Türkiye’de üretim yapan otomotiv firmalarının kauçuk parça ihtiyacını karşılamak üzere 1988 yılında kurul-

duklarını hatırlatan İbrahim Gülmez, bugün itibarıyla yılda 9 bin ton kauçuk hamurunu işleyerek, otomotivin yanı sıra beyaz eşya, inşaat, raylı sistemler ve savunma sanayi gibi sektörlere de verdiklerini anlattı. Kauçuk hamurunu pres, profil, hortum gibi geniş bir ürün gamında işleyebilme kabiliyeti ve kapasitesine sahip olduklarına dikkat çeken Gülmez, toplam üretim içinde yüzde 45 otomotiv, yüzde 55 oranında beyaz eşya sektörünün yer tuttuğunu aktardı. Özellikle Avrupa merkezli büyük markalar için üretim yaptıklarına işaret eden İbrahim Gülmez, üretimin yüzde 43’ünü ihraç ettiklerine işaret etti.

Haksan’ın Bursa’daki üç tesisinin yanı sıra Manisa, Rusya ve İran’da da lokasyonları bulunuyor. Firmanın üretim yaptığı markalar arasında Audi, Volkswagen, Mercedes gibi üst segment araçlar yer alırken, beyaz eşya alanında da Bosch/siemens, Vestel, Whirlpool (İndesit) gibi markalar bulunuyor. Son olarak İran’ın büyük beyaz eşya üreticilerinden biri ile yapılan mutabakat sonrası İran’da kendilerine ait bir şirket ve üretim tesisi kuran Haksan, İran’da beyaz eşyadan sonra otomotiv sanayine de üretim yapmak istiyor. Haksan ilk etapta beyaz eşya için orada üretim yaparak, pazar koşullarını araştıracak.

Firma olarak 2017 yılında, döviz bazında yüzde 15 büyüme kaydettiklerini belirten İbrahim Gülmez, bu yıl sonunda da benzer bir büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Plastik ve kauçuksektörününhammaddededışabağımlı olduğunun altını çizen Gülmez, “İthal ettiğiniz ürünü yüksek katma değerli ürüne çevirip satmanız lazım. Kauçuk sektörü olarak Türkiye’de tüm üreticilere yüksek katma değerli üretim yapıyoruz. En büyük avantajımız bu. Ancak en büyük sıkıntımız hammaddeyi dışardan almamız” değerlendirmesini yaptı. Gülmez, Haksan bünyesinde 600 kişinin istihdam edildiğini sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.