İç piyasadaki kayıplarını dış pazarla gideren Şah Hortum, ihracatı artıracak

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Kurda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle iç piyasadaki kayıplarını ihracatla gideren Şah Hortum, bu yıl ihracatını yaklaşık yüzde 30 artırdı. 25 ülkeye ürün gönderen firma, 2019 yılında daha fazla ihracat hedefliyor. 2017 yılında ürün gamlarına 250 yeni çeşit eklediklerini ifade eden Şah Hortum Satış ve Finans Sorumlusu Şenay Çalışkan, yürüttükleri ArGe çalışmalarıyla konektör, kelepçe, plastik parçalar, ek bağlantı elemanları gibi yeni ürün yarı mamulleri için

20’nin üzerinde tedarikçi kazandıklarını söyledi.

Şah Hortum’un 4 bin çeşidi aşkın kalıp ürün gamı ile otomotiv ağır vasıta, hafif ticari araç ve iş makinesi gruplarına üretim yaptığını kaydeden Şenay Çalışkan, bini aşkın kalıp ile de endüstriyel makine sektörüne özel hortum imal ettiklerini belirtti. Toplam üretimin yüzde 60’ının otomotiv ağır vasıta ve hafif ticari araç hortum üretiminden oluştuğunu ifade eden Çalışkan, yüzde 10’unun iş makinesi hortumu, yüzde 30’unun da endüstriyel makine hortumu olduğu bilgisini verdi. Özellikle büyük araç grubunda radyatör hortumu, kalorifer hortumu, yakıt hortumu ihtiyaçlarına cevap vermek için tam kapasite çalıştıklarını belirten Çalışkan, son iki yıldır Man, Mercedes, Daf, Volvo, Scania marka araçların hortum çeşitlerini artırdıklarını söyledi.

Avrupa pazarında payını artırıyor

Firma olarak, 2018’in ilk çeyreğinde ihracatta yüzde 30 artış yakalarken, ikinci ve üçüncü çeyrekte de hedefleri tutturduklarını kaydeden Şenay Çalışkan, “İhracat açısından güzel bir yıl geçiriyoruz. Tabi ki her yıl hedeflerimizi daha da yüksekte tutuyoruz. 2018 için yurtiçi ciromuz ilk yarıda iyi gidiyordu, fakat Ağustos 2018’den sonra kur dalgalanması ile biraz yavaşladı. Yine de yurtiçi müşterimizi fiyat ve stok konusunda memnun etmek için elimizden geldiğince çabalıyoruz. 2018 yılı için yeni ürün hedeflerimize ulaşamadık, mevcut ürünler piyasaya yeni girmeye başladığından acil yenilenme ihtiyacımız doğmadı” dedi. Çalışkan, 1980 yılında faaliyete başlayan ve bugün itibarıyla 3 bin metrekarelik alanda, dört üretim bölümü ile 5 binin üzerinde kalıp çeşidi imalatı gerçekleştirerek, 30 kişi istihdam ettiklerini vurguladı.

Ağırlıkla Avrupa ve Balkan ülkelerine ihracat yapıyor

İhracatın yüzde 80’ini Avrupa ve Balkan ülkelerine yaptıklarının altını çizen Şenay Çalışkan, bu yıl Avrupa pazarındaki paylarını büyütmeye odaklandıklarını, 2019 hedeflerini de daha çok ihracat ağırlıklı planladıklarını dile getirdi. Çalışkan, “Toplam 25 ülkeye ihracatımız var. Yoğun olarak Avrupa ülkeleri ile çalışsak da Ortadoğu’ya da talepler doğrultusunda cevap vermeye çalışıyoruz” diye konuştu. Son bir yıl içinde daha çok ek parça tedariki yaparak, ürün çeşitlerini yüzde 30 artırdıklarını belirten Çalışkan, bu ürünlerin ciro payında da yüzde 50 artış yakaladıklarını açıkladı. Çalışkan, 2017’de gerek ihracat gerek yurtiçi satışlarında yükselme yakalayarak, hedeflerin üzerine çıkıp ihracatta yüzde 40, ciroda ise yüzde 30 büyüdüklerini kaydetti.

Söz konusu büyümenin kendilerini yeni yatırımlara yönelttiğini ileten Şenay Çalışkan, “Makine parkımızda yaptığımız yenileme ile üretim kapasitemizde yüzde 35 artış öngörüyoruz. Özellikle endüstriyel makine tedarikçilerinin taleplerini karşılamakta zorlanıyoruz. Bu yatırımlarımızla 2018 için üretim kısmında rahatlama ve müşteri memnuniyetini üst seviyeye ulaştırma hedefindeyiz” ifadelerini kaydetti. Öte yandan, kısa vadede yaklaşık 5 milyon liralık yatırım planladıklarının da bilgisini veren Çalışkan, “2019’da Kestel Barakfakih’te bulunan 7 bin 700 metrekarelik yeni fabrikamızı devreye alacağız. Buna bağlı olarak yeni makine yatırımlarımız da olacak. Bu sayede kapasitemizi üçe katlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.