May Fren, yeni ürünü TKC 009 ile sürücüleri arıza olmadan uyaracak

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Faaliyetinin tamamını ticari araç segmentine yönelik gerçekleştiren May Fren Sistemleri, bu yıl geliştirdiği yeni ürün gruplarıyla OEM tarafında da büyümeye odaklandı. Her yıl cirosundan yüzde 6’lık payı Ar-ge’ye ayıran firma, yeni ürünü TKC 009 araç içi bilgi ekranı ile sürücülere olası arızaları önceden görme imkanı sunacak. Bu yıl üç yeni ürün geliştirdiklerini ve bunların patent başvurularını yaptıklarını söyleyen May Fren Sistemleri Genel Müdürü Taner Yılmaz, yeni ürünlerinde yerlilik oranını yüzde 100’e ulaştırmayı başardıklarını vurguladı.

Araçlarda; motordan şanzımana, kaliperden fren diskine kadar tüm ekipmanların haberleştiği cambas hattını görüntüleyebilen TKC 009 araç içi bilgi ekranı ürünü ile sürücülerin, olası arızaları önceden gözlemleme ve önceden önlem alma imkanı bulacağını açıklayan Taner Yılmaz, bu ürün paralelinde geliştirdikleri diğer ürünün de fren sistemlerinin en büyük düşmanı olan su, yağ ve kurumun oluşmasını önleyecek bir sistem olduğunu anlattı. Yılmaz, 2605-13 kodunu verdikleri ürün hakkında şu bilgileri paylaştı: “Bu ürün, kompresör ile hava tahliyesi arasına konulan bir ekipman. Kompresörden çıkan yağı ve suyu tutup, fren sistemi ekipmanlarına gitmesini önlüyor. Ayrıca bu ürünün üzerinde optik bir sensör var. Bu sensörün görevi de şoförün TKC 009 koduyla ürettiğimiz bilgi ekranına bilgi notu göndermek. Ayrıca bu ürünün kendi kendini temizleyebilme özelliği de mevcut.”

“Yüzde 100 yerli üretmeyi başardık”

Söz konusu ürünleri, piyasada halihazırda kullanılan araçlar üzerine takılabilecek şekilde projelendirdiklerinin bilgisini veren Taner Yılmaz, Oem’den gelecek talebe göre bu alana da üretim yapmayı hedeflediklerini söyledi. Servislerin elektromekanik tüm valfleri aracın üzerine takmadan test edebilme yeteneğine kavuşacakları bir test cihazı geliştirdiklerine de dikkat çeken Yılmaz, TKC-008C adını verdikleri bu makineyi yüzde 100 yerli üretmeyi başardıklarını aktardı. Firma olarak, 2010 yılından bu yana elektromekanik valfler üzerine kayda değer yatırımlar yaptıklarının altını çizen Yılmaz, “Bu kapsamda, elektromekanik valfler içindeki bobinleri, basınç sensörlerini ürettik. Son bir yıldır da içindeki elektronik kartları ve yazılımları üretiyoruz. Ancak, servisler bu ürünleri kullanmaktan korkuyorlar. Nedeni de elektronik olması” dedi.

Bu yıl elektromekanik ürünlerin kullanımını artırmak istediklerine değinen Taner Yılmaz; servislerin, elektromekanik ürünleri tamir etmekten çekinmelerini aşmak için Antalya’da bir toplantı düzenleyerek, tüm paydaşları ile bir araya geldiklerini söyledi. Yılmaz, “Test cihazımızın kullanımının ne kadar kolay olduğunu anlattık. İki gün süren etkinliğimize, yaklaşık 530 yur-

tiçi katılımcımızın yanı sıra pilot bölge olarak seçtiğimiz İran, Irak ve Ukrayna’dan üç distribütörümüz ve onların servis müşterileri katıldı” diye konuştu. 2019 yılı itibarıyla yurt genelinde May Servis noktaları oluşturacaklarının bilgisini veren Yılmaz, hedeflerinin 2019 sonuna kadar yurtiçinin yanı sıra belirleyecekleri pilot ülkelerde de servis noktaları kurmak olduğunu vurguladı.

Üretimin yüzde 70’ini ihracata yönlendiriyor

Yeni geliştirdikleri ürün gruplarıyla OEM tarafında büyüme odaklı çalışmalarını artıracaklarına dikkat çeken Taner Yılmaz, “2018 sonu için ciroda öngördüğümüz yüzde 30 artışı yakaladık, yıl sonuna kadar hedefimizin üstüne çıkacağımızı öngörüyoruz. Latin Amerika ülkelerinin yüzde 95’ine ürün ihraç eder konuma ulaştık. Bu yıl Japonya’ya ilk kez ihracat yaptık. Bu pazarda avantajı, elektromekanik valflere yaptığımız yatırımlarla yakaladık” şeklinde konuştu. Üretimlerinin yüzde 70’ini Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarları başta olmak üzere 70 ülkeye ihraç ettiklerini ileten Yılmaz, “Bu yıl için özellikle Arap ülkelerindeki kayıpları bu pazarla kapatabileceğimiz düşüncesindeyiz. İhracatı yüzde 30 artırma hedefindeyiz” dedi. Yılda 130 bin adet valf, 550 bin adet tamir takımı, 200 bin adet kaliper tamir takımı ürettiklerini kaydeden Yılmaz, “Kapasitemizin yüzde 80’ini kullanıyoruz. Savunma sanayiine yönelik geliştirdiğimiz projelerin üretime başlamasıyla ilave üretim tesisi yatırımı planlıyoruz” bilgisini verdi.

30 ORAN

FİRMANIN 2019 YILINDA HEDEFLEDİĞİ İHRACAT ARTIŞI 6 ORAN FİRMANIN CİRODAN AR-GE’YE AYIRDIĞI PAY

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.