Seger Korna, Ar-ge çalışmalarında yayaların güvenliğine odaklandı

Sektör Ekleri - - TICARI ARAÇLAR - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Her yıl piyasaya en az bir yeni ürünü sunma hedefiyle çıktıkları Ar-ge yolculuğunda, bu yıl havalı korna segmentinde ‘Mehter’ ve ‘Nostalji’ olmak üzere iki korna modelini geliştiren Seger Korna, yeni projelerinde elektrikli ve otonom araçlara odaklandı. Firma, bu hedefle özellikle yayaların güvenliğini sağlayacak ve muhtemel kazaların oluşmasını önleyecek ürün ve sistemleri geliştirme çalışmaları yapıyor. Türkiye’de ve Çin’de yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak faaliyet yürüttüklerini kaydeden Seger Korna Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selim Baykal, yerli sanayi oranlarının yüzde 70’in üzerinde olduğunu söyledi.

Türkiye’de tüketicilerin Seger markasına sahip çıktığını ifade eden Selim Baykal, 35 ülkede tescil edilmiş iki marka ile aftermarket pazarına ürün vermekle birlikte OEM tarafında ise farklı coğrafyalarda, binek araçtan ağır vasıtaya kadar farklı segmentte üretim yapan pek çok araç üreticisinin global korna tedarikçisi olduklarını vurguladı. Korna üretiminde verimliliği ve proses hakimiyetini artırarak, üretimde değişkenlikleri azaltacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını dile getiren Baykal, “Ürün ve proses tasarımını kendisi yapan, ihtiyaç duyulan tüm kalıp, aparat, fikstür, iş istasyonu ve otomasyon montaj proseslerini kendi içinde üretip geliştirebilen know-how birikimi yüksek

bir firmayız. Teknoloji ve ürün bazında pazarın talep ettiği kornaları tasarlayıp üreterek, ürün gamımızı çeşitlendirmeye odaklandık” dedi.

Mısır’dan sonra Doğu Avrupa’yı gündemine aldı

Bu yıl devreye aldıkları yeni bant yatırımı ile kurulu kapasiteyi yüzde 50 artırdıklarının bilgisini veren Selim Baykal, şöyle devam etti: “Çin ve Türkiye olmak üzere iki lokasyonda üretimimiz bulunuyor. Üretimimizin yüzde 60’ı Türkiye’de, yüzde 40’ı Çin’de. Yıllık üretim adetimiz 11 milyon korna. Üretimimizin çoğunluğu binek araçlara yönelik, ancak ticari araçlara da korna veriyoruz. Bu alan üretimin yüzde 15’ini oluşturuyor. Tesla, Re-

nault, Nissan, Volkswagen, Honda ile çalışıyoruz. Hyundai ve Ford ile çalışmaya başladık. Mısır’da satış ofisi açma çalışmalarımız sürüyor. Hedefimizde farklı ülkeler de var. Lojistikte yaşadığımız sorunları aşmak için Doğu Avrupa’da bir yapılanma olabilir.”

Hindistan, Mısır ve Rusya’ya ihracatını artırmak istiyor

Çin’deki üretimlerinin yüzde 50’sini Çin iç pazarına, yüzde 50’sini de Asya Pasifik’e ihraç ettiklerini kaydeden Selim Baykal, Türkiye fabrikasında ise yüzde 70 ihracata yönelik çalıştıklarını belirtti. Son üç aydır yurtiçi satışlarında düşüş yaşandığını, yıl sonunda ihracat oranlarını ise yüzde 80’e çıkarmayı öngördüklerini aktaran Baykal, şunları söyledi: “Başarısız olduğumuz, ama kornanın çok satıldığı Hindistan, Mısır, Rusya pazarlarındaki payımızı artırmayı hedefliyoruz. Mevcut durumda yüzde 35 aftermarket, yüzde 65 OEM çalışıyoruz. OEM’DE yüzde 50 Avrupa pazarına çalışıyoruz. Japonya’da Mitsubishi ve Isuzu’ya da ürün veriyoruz, Amerika’da Tesla’ya da veriyoruz. Tesla’nın ana tedarikçisiyiz. Honda’nın Türkiye ve İngiltere projelerine katılabiliyoruz. İhracatımızın yaklaşık yüzde 40’ını Avrupa pazarı oluşturuyor.” Son üç ayda iç piyasadaki kaybı Tesla projeleri ile telafi ettiklerini anlatan Baykal, döviz bazında bu yıl ciroyu 2017 ile aynı seviyelerde kapatacaklarının bilgisini verdi. Baykal, Türkiye’de 210, Çin fabrikasında ise 160 kişi istihdam ettiklerini sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.