Gümrük vergileri ve dış ticaret politikasıyla iç piyasa korunmalı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Türkiye Küresel çelik talebi, gelişmiş ülkelerde yatırım faaliyetlerindeki toparlanmaya ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin artan performansına bağlı olarak artmaya devam ediyor. 2017 yılında başlayan ve bu yıl da devam eden küresel çelik talebindeki toparlanma, ciddi risklerle de karşı karşıya bulunuyor. Abd’nin başlattığı ve başta AB olmak üzere, Kanada’nın ve diğer ülkelerin de katıldığı korumacı politikalar, küresel talepteki toparlanmanın, küresel çelik piyasalarına yönelmesini sınırlayıcı rol oynuyor. Global çelik ticaretindeki korumacı yaklaşımların ticaret savaşlarına dönüşmesi, küresel çelik ticaretinde gerilemeye yol açıyor. 2017 yılında 37 ila 39 milyon ton seviyelerinde seyreden aylık global çelik ihracatı, bu yılın ilk çeyreğinde 35 ila 36 milyon ton seviyelerine geriledi. Ortalama yüzde 9’a tekabül eden söz konu- su gerilemenin, Çin’de yüzde 27’ye, Hindistan’da ise yüzde 35’e ulaştığı gözleniyor.

Türkiye’nin ihracatı da bu gelişmelerden olumsuz yönde etkileniyor. Ocak ayında miktar yönünden yüzde 11.6 oranında artan ihracatın, bu tarihten sonra; Haziran ayına kadar aylık ortalama yüzde 7 oranında gerilediği gözleniyor. Haziran ayından sonra kurlardaki dalgalanmanın ve yurtiçi talepteki daralmanın etkisi ile ihracatın yeniden artış eğilimine girmesi ve miktar yönünden son dört ayda ortalama yüzde 42.5 oranında artış göstermesi dikkat çekiyor.

2017 yılında çelik üretimi 37.5 milyon tona ulaştı

Demir-çelik sektörünün, 2017 yılında ekonomik büyümeye paralel bir şekilde üretim artışı devam ederken, ham çelik üretimi bir önceki yıla kı- yasla yüzde 13.2 oranında artarak, 37.5 milyon ton seviyesine ulaştı. Aynı yıl ihracat, miktar olarak yüzde 8.4 artarken, ithalat yüzde 6.8 oranında geriledi. Bu yılın Haziran ayına kadar, aylık ortalama yüzde 18.9 oranında artan Türkiye’nin çelik tüketimi, bu tarihten sonra gerilemeye başlayarak, dokuz aylık ortalamada yüzde 4.6 oranında azaldı. Özellikle son üç aydır gözlenen tüketimdeki yüksek oranlı gerilemenin yıl sonuna doğru kademeli bir şekilde gevşemesi bekleniyor. Eylül ayı yassı mamul üretimindeki yüzde 9.8 oranındaki artış, bu beklentiyi teyit ediyor.

Yurtiçi talepteki daralmaya ve ABD’YE yönelik ihracattaki keskin düşüşe rağmen, yılın ilk dokuz ayı itibarıyla ham çelik üretiminin yüzde 0.9 artış seviyesinde tutunması, gelecek açısından ümit veriyor.

VEYSEL YAYAN

Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.