Faaliyete geçen tesislerle birlikte 150 bin ton kapasite artışı olacak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Sıcak daldırma galvaniz (SDG) sektöründe, 2017 yılı itibarıyla faaliyet gösteren firma sayısı 45, tesis sayısı ise 58’e ulaştı. 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayan sektörün toplam teknik kapasitesi 2 milyon 600 bin ton. Yıl sonu itibarıyla yeni faaliyete geçen tesislerle beraber 150 bin tonluk bir kapasite artışı olacak. 2017 yılı ikinci yarısında özellikle güneş enerji sektöründen gelen yoğun taleple yılı iyi bir şekilde tamamlayan sektörün toplam üretimi 1.44 milyon ton oldu. 2017 yılında kapasitenin yüzde 65’i kullanılırken, bu yıl rakam yüzde 50’nin altına geriledi. Sıcak daldırma galvaniz ürünleri, ağırlıklı olarak iç pazarda kullanılıyor, ancak özellikle enerji ve ulaştırma sektörleri başta olmak üzere Kuzey Irak, Afrika, ABD ve Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor.

Sıcak daldırma galvaniz, tamamlayıcı bir servis sektörü. İmalatı tamamlanmış demir ve çelik ürünlerin çinkoyla kaplanarak korozyona karşı korunmasını sağlıyor. Böylece demirçelik ürünlerinin kullanım ömrünü uzatıyor. Enerji, ulaştırma, yapı-inşaat, bağlantı elemanları, tarım, hayvancılığın yanı sıra denizcilik, kent mobilyaları, park-bahçe ekipmanları gibi sektörler galvaniz kaplamanın kullanıldığı başlıca alanlar. Türkiye’de ise birçok ilgili sektör galvanizin önemini ve avantajlarını yeni yeni keşfediyor. Çelik imalatçılarını, tasarımcıları, kullanıcıları ve galvanizcileri bilgilendirmek için ihtiyaçlarına ve gündeme uygun olarak çeşitli yayınlar derneğimiz tarafından hazırlanıyor. Sektörle ilgili konularda teknik destek sağlıyoruz. Bu faaliyetler galvaniz kullanımına olumlu yansıyor. Sıcak daldırma galvaniz, dünyada yaklaşık 150 yıldır bilinen ve kullanılan bir kaplama. Türkiye’de ise 1950’lerden beri yapılıyor. ABD ve AB ülkelerinde galvaniz kullanımı, Türkiye’yeoranladahaçokyaygın.

Toplam korozyon kaybının maliyeti 51 milyar dolar

Öte yandan korozyon, metalle bulunduğu ortam arasındaki fiziksel etkileşimdir ve metalin özelliklerinde bozulmayla sonuçlanır. Korozyona uğrayan ürünler kullanılamaz hale gelirler ve bu haliyle bulundukları yapıların bütünlüğünü de tehlikeye atarlar. Bu sadece söz konusu çeliğe değil, ekonomiye de zarar verir. 2017 yılında Türkiye’de toplam korozyon kaybının maliyeti 51 milyar doları buluyor. Korozyon doğal bir olay olduğu için tamamen ortadan kaldıramayız, ancak onu yönetebilir ve geciktirebiliriz. Bu şekilde yıllık toplam korozyon kaybı maliyeti ortalama yüzde 30 oranlarında azaltılabilir. Bu da yaklaşık 15 mil- yar dolara denk geliyor.

Sektörde, özellikle son 10 yıl oldukça verimli geçti. Bu yıla kadar yılda ortalama yüzde 10 büyüme oldu. Bu büyümeye iki neden etkili oldu. Birincisi Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı olmak üzere büyük projelerin ve altyapı, üstyapı projelerinin devreye alınması. İkincisi ise sıcak daldırma galvanizin bilinirliğinin artması ve bununla beraber dış cephe iskeleleri gibi, inşaat çeliği gibi yeni kullanım alanlarının gündeme gelmesi oldu. Türkiye’de sıcak daldırma galvanizin sektörler bazında tüketimine bakıldığında, yıllık üretimin yarısının enerji ve ulaştırma sektörleri tarafından talep edildiği görülüyor. Bu iki alanda gerek şartnamelerde yer alması gerekse hayati öneme sahip yapıların korozyona karşı korunması gerekliliği önemli etkenler.

Galvanizli çelik kullanımı artırılmalı

İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerden, ancak SDG kaplama üretiminin sadece yüzde18’ini oluşturuyor. Avrupa’da bu oran yüzde 43’ü buluyor. Yapılarda ve daha birçok önemli alanda galvanizli çelik kullanımı Türkiye’de yaygınlaşmalı. Bu nedenle Avrupa’daki sıcak daldırma gal- vaniz endüstrisiyle kıyasladığımızda, sektörün hak ettiği konuma ulaşması için daha çok çalışılmalı. Bu noktada dernek olarak sektörü tanıtmak ve geliştirmek için çeşitli projeler devreye alıyoruz. Resmi kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yaparak, sektörün gelişmesi ve gündem konularının çözüme kavuşması için çalışıyoruz.

Globalde Avrupa’da 2009 kriziyle başlayan ve dalgalanmayla devam eden düşüş süreci, 2013’te yerini yükselmeye bıraktı. 2017 yılı verilerine göre, Türkiye orta sıralarda yer alıyor. Türkiye ekonomisine sektör olarak daha fazla katkı sağlamak için ihracatımızın artması önemli. Bu da çelik sektörüyle beraber katma değerli ürünü ihraç ederek mümkün olacak. Çeliğe galvaniz kaplamayla değer katılması açısından Türkiye’deki mevcut yatırımlar yeterli. Ancak ilginin artırılması gerek. Sıcak daldırma galvaniz sektörü henüz pazarda olması gereken ilgiye sahip değil. Bunun bilgi eksikliğinden kaynaklanan bölümünü dernek olarak gidermek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Sektörümüzle ilgili profesyonellere ulaşarak galvaniz kaplamanın, projelerinin güvenliği ve toplam maliyetinde (ilk uygulama, bakım onarım masrafları ve kullanım ömrü maliyeti) önemli avantajlar kazandıracağını anlatıyoruz.

BURCU AKMAN

Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Genel Sekreteri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.