Liman yatırımları yapan Tosyalı, İskenderun Port’u devreye aldı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ADANA

Tosyalı, AB ülkelerine gerçekleştirilen yassı ürün ihracatında 20162017 yıllarında kaydedilen artışta, Ab’nin Çinli firmalara karşı başlattığı antidamping soruşturmaları sonucunda bölge ülkelerinin alımlarını Türkiye’ye yönlendirmesinin etkisinin olduğunu açıkladı.

2017’de çelik tüketimi en yüksek seviyeye ulaştı

Türkiye’deki tüketime yönelik değerlendirmelerde de bulunan Fuat Tosyalı, 2017 yılında 36 milyon ton seviyesinde gerçekleşen tüketimin yaklaşık yarısının uzun, kalan kısmının ise yassı ürün tüketiminden oluştuğunu bildirdi. Çelik talebinin 2016 dışında, yıllar itibarıyla artış eğiliminde olduğunu ifade eden Tosyalı, tüketim kompozisyonunun da benzer oranda seyrettiğinin altını çizdi. Teknoloji geliştikçe şekil değiştiren üretim teknolojisine paralel, çelik kullanımının da yön değiştirdiğini ileten Tosyalı; otomotiv, beyaz Türkiye’nin önde gelen yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding, İskenderun’a bağlı Sarıseki Mahallesi’nde hayata geçirdiği ‘Tosyalı İskenderun Port’ projesiyle liman faaliyetlerine de başladı. 125 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen, 8 milyon ton kapasiteli limanın Türkiye’nin dış ticaretine kayda değer katkılar sağlayacağını ifade eden Fuat Tosyalı, “Kısa bir süre sonra da Doğu Akdeniz’in en büyük limanı olan Erzin Limanı’nı devreye almayı planlıyoruz” ifadelerini kaydetti.

eşya ve makine gibi orta ileri teknoloji gerektiren ve katma değeri yüksek sektörlerin üretimleriyle paralel seyreden yassı çelik tüketiminin, yıllar içinde artış eğilimi gösterdiğini anlattı.

“Kısa vadede iç piyasada talep artışı öngörülüyor”

Bu yılın Temmuz ayından itibaren döviz kurlarında yaşanan yüksek oranlı dalgalanmaya bağlı olarak, iç talepte meydana gelen daralma sonrası, döviz kurundaki artışın da desteğiyle üretimin dış pazarlara yön-

lendirildiğine dikkat çeken Fuat Tosyalı, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu süreçte ihracatımızda değer olarak yüzde 20’nin üzerinde artış kaydedildi. Diğer taraftan, kurlardaki yükselişin ithalat üzerinde baskı yaratması sonucunda, azalan ithalata bağlı olarak çelik dış ticaretinde ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın ilk sekiz ayında yüzde 118’e yükseldi. Bu gelişmenin Türkiye’nin cari işlemler açığı üzerinde olumlu etkisi görülüyor. Önümüzdeki aylarda, kurun ihracat ve ithalat üzerinde yaratacağı etkiyle cari açık üzerindeki olumlu katkısının artabileceği değerlendiriliyor. Diğer taraftan, ekonominin ve kurların istikrara kavuşmasını takiben, önümüzdeki aylarda iç piyasada talep artışlarıyla karşılaşılmasının söz konusu olacağı öngörülüyor.”

“Sosyal yaşama katkı sunuyoruz”

Tosyalı Holding olarak, sosyal yaşama kayda değer katkılar sunduklarına da dikkat çeken Fuat Tosyalı, “Afrika’da bugüne kadar birçok global firma, farklı sektörlerde yatırım yaptı. Ancak bu firmalar, sosyal yaşama pek katkı sunmadı. Oysa biz, iş yaptığımız her bölgenin sosyal yaşamına da katkıda bulunuyoruz. Okul, sağlık ve spor tesisi yapıyoruz, eğitime destek veriyoruz. Cezayir’in sosyal ihtiyaçlarına kayda değer katkılar sunduk, örneğin bölgenin en büyük camisini yaptık. Tarihi dokusuna katkı sağladık. Bu desteklerimiz artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.