MMK Metalürji, ihracatı artırmak için yurtdışı fuarlara odaklanacak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Yassı çeliği, iç ve dış pazar talepleri doğrultusunda sıcak haddelenmiş, galvanizli ve boyalı sac seçeneklerinde üreten MMK Metalürji, 2007 yılında Türkiye’ye yatırım yaparak faaliyete başladı. Türkiye’de 2.3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten MMK Metalürji CEO’SU Denis Kvasov, bu yatırımlarla Türkiye ve Ortadoğu’da konumlarını güçlendirdiklerini söyledi. Bu yıl 49 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Kvasov, yeni pazarlar için sürekli araştırma yaptıklarını vurguladı. Kvasov, “MMK Metalürji, ihracat payını geliştirmek ve müşteri çeşitliliği yaratmak adına 2019 yılında daha fazla yurtdışı fuarda yer alacak” dedi.

MMK Metalürji’nin bu yıl 49 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Denis Kvasov, özellikle sektörde korumacılık önlemlerine rağmen yeni pazarlarda yer almak için çalışmaların devam ettiğini aktardı. Bu yılın, genel anlamda yurtiçinde düşen tüketim ve düşük kapasite kullanım oranıyla dikkat çektiğini dile getiren Kvasov, “Yurtiçinde galvanizli ve boyalı malze-

melerde ihtiyacın yüzde 25’ini karşılıyoruz. Firma olarak beyaz eşya, otomotiv, iklimlendirme ve inşaat-yapı sektörlerinde yaşanan değişimleri yakından takip ediyoruz. Bu sektörlerde özellikle son dönemde hissedilen talep düşüklüğüne bağlı olarak MMK Metalürji katma değerli üretimle ihracat payını artırarak, büyümesini sürdürecek” diye konuştu.

Firmalarının, yetkinleştirilmiş otomasyon sistemleri ve globalde öncü teknolojileri ile yılda 2.4 milyon ton sıvı çelik üretim kapasitesine sahip olduğunubelirtendeniskvasov,2.3milyon ton sıcak sac üretim kapasitesi, 1.2 milyon ton asitli sac üretimi, 755 bin tonsoğukhaddelenmişsacüretimiçelik servis merkezleriyle hizmet sunduklarını anlattı. Ayrıca 900 bin ton galvanizli sac üretimi, 400 bin ton boyalı sac üretimi, 680 bin ton kapasiteli çelik servis merkezlerinin de bulunduğunu ileten Kvasov, buna ek olarak Hatay’da yer alan limanların da yılda 10milyontonyüklemeveboşaltmakapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

2017 yılında ciroda yüzde 60 artış sağladı

Demir-çelik sektörü için 2017 yılının olumlu ve fırsatlar barındıran bir yıl olduğunun altını çizen Denis Kvasov, “MMK Metalürji olarak, 2017 yılında ciromuzda yüzde 60 oranında artış sağladık. Ayrıca bu dönemde Türkiye’nin cari açığını azaltma yönünde katkımız ise yüzde 250 oranın-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.