MATİL, yeni türlerin üretimine yönelik Ar-ge çalışmalarına başladı

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - ARAŞTIRMASERVİSİ

Çelik sektörünün ArGe, inovasyon ve test analiz çalışmalarını geliştirmek üzere Çelik İhracatçıları Birliği tarafından kurulan Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarı (MATİL) çelik ve metal endüstrisi için hizmet veriyor. MATİL’IN Türkiye çelik sektörünün bağımsız ortak gücü olduğunu belirten MATİL Genel Müdürü Hüseyin Soykan; mekanik test, kimyasal analiz, ürün ve malzeme karakterizasyon laboratuvarları ile akredite laboratuvar hizmetleri sunduklarını söyledi. Soykan, “Türkiye’de henüz üretilmeyen çelik türlerinin üretimine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladık” dedi. Pilot ölçekli çelik üretim ve simülasyon laboratuvarı ile MATİL’IN, Türkiye çelik sektörünün rekabet gücünü artıracağını vurgulayan Hüseyin Soykan, laboratuvarda yüksek katma değerli çelik kalitelerinin üretimine imkan veren pilot ölçekli üretim yapılabildiğini aktardı. Yanı sıra maliyet azaltıcı ve üretim parametrelerinin değiştirilerek, nihai ürün üzerindeki etkilerinin gözlemlenebildiğini dile getiren Soykan, ayrıca uzun ve yassı ürün imalatına imkan veren gerçek zamanlı simüle deney ortamı sağlandığını da ifade etti.

“Yorulma test cihazımız yoğun talep görüyor”

Mevcut kapasiteyi geliştirip, farklı sektörlere hizmet vermeyi planladıklarını ileten Hüseyin Soykan, “Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduran, çeliklerin deprem simülasyonunu gerçekleştiren yorulma test cihazımıza yoğun bir talep var. Bu nedenle Almanya’dan bir tane daha sipariş ettik.uzun vadede ise tüm metal sektörlerine hizmet veren bir merkeze dönüşmek hedefimize uygun olarak yeni yatırım planlarımız var” diye konuştu. MATİL’IN sanayi ve üniversite iş birliği çervesinde sektörel eğitim ve danışmanlık hizmetlerine de büyük önem verdiğini dile getiren Soykan, “Her ay üniversite öğretim üyeleri ile sektör çalışanlarını bir araya getiriyoruz. Çalışmalarımızı akreditasyon prensipleri ve en iyi mesleki standartlar dahilinde bağımsız, tarafsız ve mesleki/teknik gelişmelerin gereklerine göre en yetkin şekilde yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

18 ülkenin çelik üreticilerine akredite test hizmeti veriyor

MATİL’IN, demir ve demir dışı metal sektöründen 219 firmaya hizmet verdiğini ifade eden Hüseyin Soykan, toplam 4 bin 528 adet mekanik test, mikroyapıvemalzemeanaliziilekimya ve kömür analizi gerçekleştirdikleri bilgisini verdi. Uluslararası pazarda, 18 ülkeden çelik üreticilerine akredite test hizmeti verdiklerinin altını çizen Soykan, şunları kaydetti: “Çelik test ve araştırma merkezin- de yer alan mekanik test, kimyasal ve kömür analizi, mikroyapı ve malzeme analiz laboratuvarlarında 120’den fazla ülkede geçerliliği bulunan ürünlerde test ve tayin yapılabiliyor. Akredite olmak üzere; çeliklerde sertleşebilirlik (Jominy) testi, makro inceleme testi, çeliklerde inklüzyon tayini, tane boyutu hesaplanması tayini de yapıyoruz.” Soykan, merkezin, bünyesinde gerçekleştirilen araştırma ve geliştirme projeleri, teknoloji transfer ve geliştirme faaliyeleri ve bu kapsamlarda verilen sektörel eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Çelik test ve araştırma merkezinde sunulan hizmetlerle sektör firmalarının ihracatta karşılaştığı belgelendirme ve test zorunluluğu gibi teknik engellerin ortadan kaldırılmasında önemli rol oynadıklarını ileten Hüseyin Soykan, aynı zamanda ithalat denetimleri kapsamında yurtiçine giren demir bazlı malzemelerin kalite uygunluğu testlerini gerçekleştirerek, ulusal ürün girdi kontrollerine de katkı sağlandığını söyledi. Soy- kan, şöyle devam etti: “Öncelikli olan Kalkınma Bakanlığı araştırma projemiz ve Türkiye çelik sektörünün üretim envanteri ve yatırım projeksiyonu yanında; soğuk haddeleme yöntemi ile AISI 304 paslanmaz çelik lama üretimi ve çelikhane cürufundan çimento geliştirilmesi gibi proje hazırlıkları sürüyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.