Erdemir, aşınmaya dirençli çeliklerin üretimi için ısıl işlem tesisi kuracak

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - ARAŞTIRMASERVİSİ

Türkiye sanayisinin büyük tedarikçilerinden biri olan OYAK Maden Metalürji Grubu, çelik kullanıcısı sektörlerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda yurtdışından tedarik edilen geniş galvanizli malzemelerin Erdemir’de üretilmesine imkan verecek ikinci galvanizleme hattı montajı devam ediyor. Grup ayrıca Türkiye’de üretilmeyen yüksek mukavemetli ve aşınmaya karşı dirençli çeliklerin üretimine yönelik olarak ısıl işlem tesisi kurma çalışmalarını da sürdürüyor. OYAK Maden Metalürji Grubu, Erdemir Ar-ge Merkezi’nde simülasyon laboratuvarı kurma çalışmalarına da devam ediyor. Yassı ve uzun çelik üretimi, madencilik, çelik servis merkezi hizmetlerinin yanı sıra mühendislik ve proje yönetimi alanlarında faaliyet gösteren OYAK Maden Metalürji Grubu, 2017 yılında 8.96 milyon ton nihai ürün satışı gerçekleştirdi. Grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 13’ünü ihracat oluşturdu. Bu yılın dokuz ayında grup, 5 milyon 591 bin tonu yassı çelik, 656 bin tonu uzun çelik olmak üzere 6 milyon 247 bin ton nihai ürün satışı yaptı. Bu dönemde grubun ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artışla 1 milyon 110 bin ton oldu. İhracatın toplam satışlar içindeki oranı ise yüzde 18 oldu. OYAK Maden Metalürji Grubu; Avrupa Birliği’nden Güney Amerika’ya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Asya’ya geniş bir coğrafyaya ürünlerini ulaştırıp, 45 ülkeye ihracat yaptı.

Ar-ge merkeziyle yenilikçi çözümler hedefliyor

Türkiye çelik sektörüne Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-ge Merkezi’ni kazandıran grup, Erdemir Ar-ge merkeziyle dört ana grupta faaliyetlerini sürdürüyor. Ar-ge merkezi; ‘hammaddeler ve demir üretim’, ‘çelik üretim ve döküm teknolojileri’, ‘sıcak ürün ve proses’ ile ‘soğuk ürün ve proses’ olmak üzere faaliyetlerine devam ediyor. Müşterilerin artan gereksinimleri ve beklentilerini yenilikçi çözümlerle karşılamayı hedefleyen grup, bu doğrultuda rekabetçi, yüksek katma değerli yeni ürünleri uygun maliyetlerde üretecek. Grup, Ar-ge merkeziyle alternatif hammadde kaynaklarını araştırmak, maliyet düşürücü alternatif malzeme ve teknolojiler belirlemek, hammadde ve enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamak üzere çalışmalar yürütüyor.

Öteyandanoyakmadenmetalürji Grubu, yaklaşık 12 bin kişiyi istihdam ediyor. Sekiz şirketle faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten grup yetkilileri, Erdemir’in entegre yassı çelik üreticisi olarak uluslararası standartlardaki ürünlerini pazara sunduğunu ifade ediyor. Erdemir’in soğuk ve sıcak haddelenmiş sac, levha, kalay, krom ve galvaniz kaplı sac üretimi gerçekleştirdiğini ileten grup yetkilileri, uzun ve yassı çelik üretebilen entegre tesisi olan İsdemir’in 1975 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguluyor. Grup bünyesinde hizmet veren Ersem ise sanayinin çeşitli kollarında faaliyet gösteren firmalara çelik servis merkezi hizmetleri sunuyor.

Türkiye’nin demir cevheri ihtiyacının %13’ünü karşılıyor

Müşterilerinin anlık taleplerini hızla karşılayan, ürünleri istenilen kalite ve ebatlarda, talep edilen yere tam zamanında sevk eden grup, Avrupa’ya açılan kapısı Erdemir Romanya, mo-

tor transformatör ve jeneratör sanayisinin ana girdisi olan silisli yassı sac üretimi de gerçekleştiriyor. Erdemir, Maden Türkiye’nin demir cevheri üretiminin yüzde 34’ünü gerçekleştiriyor ve demir cevheri ihtiyacının yüzde 13’ünü tek başına karşılıyor. Grup şirketlerinden Erdemir Mühendislik, grubun yatırımlarında planlamadanuygulamayakadargeniş bir yelpazede mühendislik ve proje yönetimi hizmetleri sunuyor. Grubun ayrıca Uzakdoğu bölgesindeki ticari faaliyetlerini yürüten Erdemir Asya Pasifik ve İsdemir’in ilave endüstriyel gaz ihtiyacını karşılamak üzere kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı şirketleri bulunuyor.

Türkiye, bu yılın dokuz ayında gerçekleştirdiği yaklaşık 28 milyon ton ham çelik üretimiyle globalde sekizinci büyük üretici konumunu sürdürdü. Türkiye çelik üreticileri, yıllar itibarıyla yüksek yatırım bedellerine katlanarak üretim kapasitelerini artırdılar. Çelik sektörünün kendi tüketimini karşılayacak kapasiteye sahip olmasına rağmen, özellikle yassı çelikte tüketiminin yarısının ithalat yoluyla karşılandığını ileten grup yetkilileri, bunun da sektördeki en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söylüyor. Türkiye’ye sağladığı katma değeri ve üretimini sürdürmek için ihracata yönelen üreticiler ise global çelik sektöründe her geçen gün artan korumacılık önlemleriyle karşı karşıya kalıyor. ABD ve AB gibi gelişmiş ekonomilerin dahi kendi çelik endüstrilerini korumak adına ithalatı engelleyici önlemlere başvurdukları bu dönemde, Türkiye çelik endüstrisinin de etkin bir şekilde korunması gerektiği ifade ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.