İzmir Demir Çelik, profil haddehanesinde yıllık 400 bin ton üretim kapasitesine ulaştı

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - İZMİR

Demir-çelik sektörünün 43 yıllık köklü firması İzmir Demir Çelik (İDÇ), 2013 yılında deneme üretimine başladığı profil haddehanesinde bugün itibarıyla yıllık 400 bin ton kapasite ile üretim yapıyor. Üretimine köşebent ile başlayan İDÇ, gelinen aşamada ürün gamı ve büyük profil haddehanesiyle inşaat çeliği üretiminde kayda değer bir konumda bulunuyor. Uzun yıllardır inşaat çeliğinde marka olduklarını dile getiren İDÇ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, “Yıllarca ithal edilen profilleri yurdumuzda üreterek, hem milli ekonomiye katkı sunuyoruz hem de ihracat yapıyoruz” dedi.

Çelik konstrüksiyon, endüstriyel tesisler, Avm›ler, havalimanları, okullar, köprüler ve stadyumlar gibi birçok yapının taşıyıcı sisteminde kullanılan profillere olan ihtiyacın her geçen gün artmasının, İdç’nin gücüne güç katan etmenler olarak öne çıktığını belirten Halil Şahin, uluslararası rekabet için sektörün diğer paydaşlarının da üretim cinsi ve kalitesini geliştirmesi gerektiğini söyledi. İdç’nin uzun hadde mamulleri üretmek amacı ile 1975 yılında kurulduğunu hatırlatan Şahin, “Değişen piyasa koşulları ve dönemin hızlı kalkınmasının ihtiyaçları göz önüne alınarak, 1987’de inşaat çeliği üretimine geçildi. 1983’te modern haddehanesi ve 1987’de çelikhanesi işletmeye alınan İDÇ’DE, 2005 yılında Şahin-koç Grubu tarafından Türkiye İş Bankası hisselerinin devralınması sonucu yeni bir dönem başladı” dedi.

İdç’nin hisselerini aldıktan sonra teknoloji, kalite ve üretimi daha ileri-

lere taşımak amacıyla büyük yatırımlara başladıklarını vurgulayan Halil Şahin, “Tesisin kapasitesinin artırılması ve gerekli diğer yatırımların gerçekleştirilmesi için hemen planlamamızı yaptık ve uygulamaya geçtik. Bu kapsamda çelikhane, haddehane, yardımcı tesisler ve liman son teknoloji ile modernize edilerek, verimlilikleri ve kapasiteleri artırıldı. Çelikhane üretim kapasitesi yıllık 1 milyon 320 bin tona çıkarıldı. 2013 yılında hayat geçirilen profil haddehanesi ise yıllık 400 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor” diye konuştu. 2011 yılında yatırımına başlanan grup şirketlerinden İzdemir Enerji Elektrik Üretim’in 350 MWE kurulu güçteki termik santralinin tamamlanarak, 2014 yılında üretime geçtiğini aktaran Şahin, “Bugün itibarıyla Türkiye’nin yaklaşık yüzde 1’lik enerji ihtiyacını karşılayan İzdemir Enerji, sürdürülebilir çevre politikası ve atıkları ülke ekonomisine kazandı-

ran üretim teknolojisiyle 2016 yılında Avrupa akreditasyonlu Yeşil Elma Çevre Ödülü’ne layık görüldü” şeklinde konuştu.

Grup şirketleri ile büyüme ivmesini sürdürüyor

İDÇ grup şirketlerinin hepsinin çevreye saygılı şekilde üretim gerçekleştirdiğini ifade eden Halil Şahin, “İDÇ, İzdemir Enerji Elektrik Üretim’in yanında inşaat çeliği üreten firmalar arasında önde gelen kuruluşlardan biri olan Akdemir Çelik ve yılda 4 milyon ton elleçleme kapasiteli İDÇ Liman İşletmeleri ile birlikte başarılı ve sağlıklı büyüme ivmesini devam ettiriyor. 2005 yılında acentelik, gemi kiralama ve gemi işletmeciliği amacıyla kurulan İDÇ Denizcilik, bünyesindeki toplam 154 bin 204 DWI taşıma kapasitesindeki üç adet dökme yük gemisi ile uluslararası sularda deniz taşımacılığı faaliyetini sürdürüyor” ifadelerini kaydetti. İdç’nin; üreti- miyle, ihracatıyla, ülkeye kazandırdığı dövizle ve yarattığı istihdamla halihazırda Türkiye’nin önde gelen ilk 50 sanayi kuruluşundan biri haline geldiğini vurgulayan Şahin, “Şirket kültürümüz, çağdaş yönetim prensiplerimiz, nitelikli personelimiz, kalitemiz, güçlü finans yapımız ve ulaştığımız yıllık ciromuzla Ege’nin ve Türkiye’nin örnek kuruluşlarından biri olmayı sürdürüyoruz” görüşlerini açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.