Posco Assan, paslanmaz çelikte 1 milyon ton sevkiyata ulaştı

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - SABİHA TOPRAK / KOCAELİ

Küresel ölçekte dördüncü büyük çelik üreticisi olan Posco, Daewoo International ve Kibar Holding ortaklığında, 350 milyon dolar yatırımla kurulan Posco Assan, bugüne kadar 1 milyon ton ürünün sevkiyatını gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk paslanmaz çelik şirketi olan Posco Assan’ın 1 milyonuncu ton ürününü müşteriyle buluşturduklarını söyleyen Posco Assan CEO’SU Ufuk Özdemir, “2013 yılında üretime geçmemiz ile birlikte yüzde 100’ü ithal edilen paslanmaz çeliğin Türkiye’de üretilmesini sağladık” dedi.

Posco Assan’ın kurulduğu günden bu yana 500 müşterisi için yaptığı 2.1 milyar dolarlık yerli üretimle dış ticaret açığının kapanmasına kayda değer tutarda katkı sunduğunu belirten Ufuk Özdemir, daha önce yüzde 100 oranında ithal edilen paslanmaz çeliğin, yaptıkları yatırımla Türkiye’de üretilmesini sağladıklarına vurgu yaptı.

Firma olarak, birlikte çalıştıkları çoğunluğu yerli yaklaşık 860 tedarikçi ile kayda değer bir ticaret hacmi oluşturduklarının altını çizen Ufuk Özdemir, “Ekonomik kalkınma ile birlikte bölgemize ticari hareketlilik de getirdik. Yerli üretici olarak kalitemizin yanı sıra hızlı teslimat, stok maliyetleri, teknik ve finansal konularda müşterilerimize sürekli destek sağlıyoruz. Posco Assan olarak yaptığımız üretim ve ihracat ile Türkiye ekonomisine kayda değer katkılar sunuyoruz” diye konuştu. Özdemir, şirket olarak 1 milyonuncu ton ürün sevkiyatını Türkiye’nin yerli ve büyük ölçekli beyaz eşya üreticilerinden

birine gerçekleştirdiklerini aktardı.

Kadın ve engelli istihdamını artırmaya odaklandı

Öte yandan, Posco Assan olarak hayata geçirdikleri “İş’te Eşitiz” uygulamaları ile başta kadın ve engelli çalışanlar olmak üzere tüm personellerine iş ortamında kolaylıklar sağladıklarına da dikkat çeken Ufuk Özdemir, şunları kaydetti: “Bu yıl başlattığımız kadın istihdamı programı ile kadınların ekonomiye kazandırılmasına kayda değer katkılar sunduk. Posco Assan, aynı zamanda kanuni sınırların üzerinde engelli çalışan istihdam ediyor. Bu kapsamda tüm çalışanlara yönelik başlatılan ‘işte eşitlik’ uygulamaları sürüyor. Şirket çalışanları için özel atölyeler düzenlemeye başlarken, hamile çalışanlar için süt odası, sağlıklı besin desteği, servis rotalarında düzenleme ve periyodik revir kontrolleri uygulamalarını hayata geçirdik. Engelli ve hamile çalışanlara özel park yeri ve yemekhanede ge- çiş önceliği tanıyan şirketimiz, İş’te Eşitlik Komitesi kurarak, her cinsiyet için en az bir çalışan temsilcisi kotası getirdi.”

“Değişen bakış açısı, bizim de önümüzü açtı”

Küresel ölçekte kadın istihdamına yönelik bakış açısının değiştiğini ve kadınların işgücüne katılımının desteklendiğini vurgulayan Ufuk Özdemir, “Kadınların gerek üretimde gerekse yönetimde söz sahibi olması, bizim de insan kaynakları ve yönetim süreçlerimizde belli düzenlemeler yapmamızın önünü açtı. Bu uygulamalarımızla toplumsal önyargıların ve görünmez bariyerlerin ötesine geçerek, sağduyulu, anlayışlı, destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu. Özdemir, Posco Assan’ın hem yatırımları ve üretim kapasitesiyle hem de iş yaşamına yönelik uygulamalarıyla sektörünün lider firması olmak istediğine vurgu yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.