Çelikte katma değeri artıran Çemtaş kendi patentiyle ihracata hazırlanıyor

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Çelikhane ve haddehane işletmelerinde 350 değişik kalite ve bin 800 farklı ebatta çelik üreten Çemtaş, 2017 yılında çelikhanede 174 bin ton, haddehanede ise 162 bin ton üretim yaptı. Son yıllarda katma değeri yüksek ürünlere yönelen Çemtaş, kendi patentiyle çelik ihracatına hazırlanıyor. Ürün gamındaki denge çubuğu ve ısıl işlem yatırımının yanı sıra Ar-ge merkezinde yürütülen çalışmaların katma değer oranını yukarıya taşıdığını söyleyen Çemtaş Genel Müdürü Nuri Özdemirel, vasıflı çelik sektöründe Türkiye’deki ilk onaylı ArGe merkezine sahip olduklarına işaret etti.

Otomotiv ve makine sanayilerinin yanı sıra savunma, havacılık, demiryolları ve nükleer santraller gibi modern teknolojiyi gerektiren sanayilerdeki vasıflı çelik ve mamul ihtiyaçlarını da göz önüne alarak çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Nuri Özdemirel, “Patentli çelikler yapmaya başladık. Bugün itibarıyla kendi özel kodumuzla ulusal ve uluslararası pazarlarda çeliğin satışına başlamanın hazırlığındayız” dedi.

Rekabet üstünlüğünü Ar-ge ile koruyor

Çemtaş olarak, 2017 yılında aktif büyümelerinin TL bazında yüzde 53 olarak gerçekleştiğini, özsermaye büyüme oranının ise TL bazında yüzde 38.54 olduğunu hatırlatan Nuri Özdemirel, miktar itibarıyla ihracatta da yüzde 15’lik bir artışla 57 milyon

dolarlık ihracat geliri elde ettiklerini belirtti. Özdemirel, üretimin yüzde 45’ini ağırlıklı olarak AB ülkeleri ile Brezilya, Arjantin, Şili, Meksika, Uzakdoğu gibi uzak pazarlara ihraç ettiklerini, kalan kısmın ise ağırlıklı olarak ürün verdikleri otomotiv endüstrisi aracılığıyla dolaylı olarak ihraç edildiğini vurguladı.

Ar-ge ve inovasyona verdiği önemle çeliğin niteliğini artırarak, hem global alanda hem de yurtiçinde rekabet üstünlüklerini korumayı ve artırmayı hedeflediklerine dikkat çeken Nuri Özdemirel, ısıl işlem yatırımının önemine vurgu yaptı. Özdemirel, “Pazar payının artırılması amacıyla sürekli tip sertleştirme ısıl işlem hattı ve atmosfer kontrollü yığma tip ısıl işlem fırını yatırımı 2017 yılının başında tamamlandı. Sürekli tip ısıl işlem hattının kurulumu ise 2017 sonunda ta-

mamlanarak devreye alındı. Bu yatırım çelikte ton değerini yüzde 20’ye yakın artırdı. Yeni tesiste iç piyasaya ve ihracata yönelik katma değerli üretim yapılıyor” diye konuştu.

Denge çubuğu üretiminde kapasiteyi artıracak

Mercedes’in Türkiye’de üretilen kamyon ve otobüslerinde kullanılan denge çubuklarının tamamını ürettiklerini de anımsatan Nuri Özdemirel, Mercedes’in Almanya, İspanya ve Fransa fabrikalarının yanı sıra Hindistan fabrikasına da ihracat yaptıklarını aktardı. Diğer Oem’ler ile de görüşmelerin sürdüğünü belirten Özdemirel, ağır vasıtalar için denge çubuğu üretimi yapan Alman bir firmanın üretimden çıkma kararı üzerine harekete geçerek tesisteki makineleri satın aldıklarını da duyurdu.

Yılda 150 bin adet denge çubuğu üretimi yapan Çemtaş’ın yeni yatırımla kapasitesini iki kat artıracağının altını çizen Nuri Özdemirel, yeni yatırımla otomasyonu daha gelişmiş bir sistem kuracaklarına dikkat çekti. Özdemirel, “Mevcut denge çubuğu üretimine ilave, 3 bin 700 metrekarelik kapalı alanda 22 milyon liralık yatırımla kapasite artırımına gideceğiz. Yatırım için Almanya’dan satın alınan kullanılmış faal denge çubuğu tesisini 2019 sonuna kadar devreye almayı planlıyoruz. Denge çubuğu üretimimiz ciromuzun yüzde 3’ünü karşılıyor” değerlendirmesini yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.