Borşen Boru, üretimin yüzde 50’sini ihracata aktarmayı amaçlıyor

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - ARAŞTIRMASERVİSİ

Demir-çelik sektöründe endüstriyel ve hijyenik tip paslanmaz ürün grupları alanında faaliyet gösteren Borşen Boru, 2017 yılında yüzde 39 büyüme kaydetti. Bu yıl ise yüzde 15’lik büyüme beklediklerini söyleyen Borşen Boru CRM ve İş Geliştirme Yöneticisi Sercan Ketenci, yıl sonunda bu hedefe ulaşacaklarını dile getirdi. İhracatta özellikle Ortadoğu, Balkanlar, Kafkas ülkeleri ve yakın Avrupa ülkelerine odaklandıklarını belirten Ketenci, ayrıca tüm Kuzey Afrika’yı da içine alan EMEA bölgesi ve Batı Avrupa dahil, 70 ülkeye üretimin yüzde 50’sini ihraç etmeyi planladıklarını vurguladı.

Paslanmaz çelik boru ve bağlantı parçaları üretiminin yanı sıra tedarikçi olarak faaliyet sürdürdüklerini ileten Sercan Ketenci, “İhracatta Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere, 2007 yılından beri katılmış olduğumuz yurtdışı fuarlarıyla müşteri portföyümüzü sürekli genişletiyoruz. 35 ülkeye ağırlıklı parsiyel mal ihracatı gerçekleştiriyoruz. Ciromuzun yüzde 20’sini ihracattan karşılıyoruz” dedi. Ketenci; ihracatta Ortadoğu, Balkanlar, Kafkas ülkeleri ve yakın Avrupa ülkelerinin yanında Kuzey Afrika’yı da içine alan EMEA bölgesi ve Batı Avrupa dahil, yaklaşık 70 ülkeye üretimin yüzde 50’sini ihraç etmeyi hedeflediklerini söyledi. Büyümenin yolunun yatırımdan geçtiğini belirten Ketenci, demir-çelik sektörüne yönelik sürekli Türkiye’ye katkı sağlayacak yeni yatırımları tespit edip, devreye almaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

Paslanmaz çelik makine yatırımıyla üretimi artırdı

Paslanmaz çelik boruda kapasite artırımına yönelik çalışmalarının sürdüğünü aktaran Ketenci, yeni yatırımlarla birlikte üretim ve ihracatta büyümenin devam edeceğine dikkat çekti. Bu kapsamda 2017 yılında yüzde 39 büyüme kaydettiklerini belirten Ketenci, “1983 yılında kurulan şirketimiz 35 yıldır faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu göz önüne alarak, bu yıl yüzde 15’lik büyüme hedefliyoruz. Yaklaşık 130 kişilik teknik kadromuz ile müşterilere kaliteli, güvenilir ve doğru bir hizmet sunuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına kesintisiz hizmet vermekle birlikte Ortadoğu ve yakın Avrupa’da da etkin bir rol oynuyoruz” dedi.

Firmalarının yeni yatırımlarla birlikte sektörde faaliyetlerini artırdığının altını çizen Sercan Ketenci, Adana Hacı Sabancı OSB’DE devreye aldıkları Borşen Çukurova Bölge Müdürlüğü sayesinde müşterilerine hızlı hizmet verdiklerini söyledi. Bununla birlikte lazer kaynak paslanmaz çelik boru makine yatırımıyla üretimlerini artırdıklarını dile getiren Ketenci, “Yıllık 15 bin ton paslanmaz çelik boru üretim kapasitesine ulaştık. 20 bin çeşit paslanmaz çelik bağlantı elemanlarını müşterilerin talepleri doğrultusunda stoklarımızda tutuyoruz. İthalata yönelik yaptığımız çalışmalarda geniş stok kapasiteli Avrupa menşeli ürünlerin yanında, Uzakdoğu ülkelerinden de birinci kalite sertifikalı çekme boru ve bağlantı elemanlarını müşterilerimize sunmak üzere stoklarımızda tutuyoruz” diye konuştu. Stokları geniş tutmanın müşterilere fiyat avantajı sağladığını bildiren Ketenci, yap- tırdıkları fason imalatın kalite kontrol süreçlerini tamamladıktan sonra ürünlerin stoklarda yerini aldığını vurguladı.

Öte yandan demir-çelik ürünlerinin, dayanıklı tüketim ve yatırım malları konumunda yer aldığını aktaran Sercan Ketenci, sektörün üretimdeki yeni teknolojik gelişmelerle büyümesini sürdürdüğünü söyledi. Ekonomileri güçlü ve gelişmekte olan ülkelerde demir-çelik tüketiminin sürekli olarak arttığı bilgisini veren Ketenci, “Demir-çelik birçok sanayi koluna girdi sağladığı için ülke ekonomisinde stratejik önem taşıyan bir sektör haline geldi. Türkiye’nin genel demir-çelik

15

BİN TON

YILLIK PASLANMAZ ÇELİK BORU ÜRETİM KAPASİTESİ

ihtiyacının yaklaşık yüzde 65’i yerli üretimle karşılanıyor” ifadelerini kaydetti. Demir-çelik sektöründeki yüzde 25’lik vergi oranının piyasada kayda değer kayıplara yol açtığını ifade eden Ketenci, şu görüşleri kaydetti: “Yasanın resmileşmesiyle birlikte bu süreçte getirilen verginin altının doldurulmamasından kaynaklı piyasa oyuncuları olumsuz etkilendi. Fakat resmi mecralardan yapılan açıklamalarla oluşan bu belirsizlikler giderildi. Borşen olarak, her türlü piyasa koşullarında Türkiye’nin büyümesine katkı sunmaya ve dışarıya olan bağımlılığını azaltmaya devam edeceğiz.”

39 ORAN

2017 YILINDA KAYDEDİLEN

BÜYÜME ORANI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.