Ersoylar Metal, globalleşme yolunda yurtdışı yatırım araştırmasına başladı

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - BURÇAK GÖREL / MERSİN

Demir-çelik sektöründe 1992’den bu yana faaliyet gösteren Ersoylar Metal, ürünlerini ‘Ersoylar Metal’ ve ‘Ersoylar Çelik

Hasır’ markaları adı altında yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunuyor. Uluslararası kalite standartlarında hizmet sunan Ersoylar Metal, orta vadede yurtdışında üretim yaparak, Ersoylar markasını global bir isim haline getirmeyi hedefliyor. Bu yıl planladıkları tüm yatırımları tamamladıklarını belirten Ersoylar Metal Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ersoy, Karabük’te 35 bin metrekare alana kurulu olan ve üretime yeni başlayan 90 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikalarının verimliliği ve ürün kalitesi konusuna odaklandıklarını söyledi.

Fabrikalarında son teknoloji makinelerle çelik hasır ve soğuk çekme çubuk üretimi yapan Ersoylar Metal, bunun yanı sıra filmaşin, inşaat demiri, yapısal çelik, profiller, köşebentler, boru ve saclar, galvanizli çelik ürünlerini de ticari ürün listelerinde barındırıyor. Firmalarının sektörün büyük üreticileri arasında olduğunu belirten Yılmaz Ersoy, “Bu yıl Haziran ayında faaliyete geçen, 35 bin metrekare alana kurulu olan Karabük Osb’deki fabrikamız, 90 bin ton üretim kapasitesine sahip. Ayrıca Osmaniye OSB’DE bulunan, toplam 20 bin metrekare alana kurulu olan ve bilgisayar kontrollü son teknoloji makinelerle üretim yapan fabrikamız da 70 bin ton çelik hasır üretim kapasitesine sahip. 20 bin ton üretim kapasitesinde olan, 9 bin metrekare alana kurulu Trabzon Osb’deki fabrikamız ile birlikte toplam çelik hasır üretim kapasitemiz yıllık 180 bin tona ulaştı” dedi.

İç piyasadaki durgunluk ihracata yönlendirdi

İç piyasadaki durgunluk nedeniyle ihracata daha fazla ağırlık vermeye başladıklarının altını çizen Yılmaz Ersoy, “Arap coğrafyasındaki siyasi karışıklıkların devam etmesi, Avrupa Birliği ve Abd’nin uygulamaya başladığı korumacılık önlemleri ile birlikte yeni pazarlara yönelmeye karar verdik. Bu doğrultuda Batı Afrika, Güney Amerika ve Orta Amerika üzerinde yoğunlaşarak, ihracat potansiyelimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ürünlerimizin kalitesi, uluslararası standartlara uygun üretim ve başarılı operasyon sü- reçleri ile ihracat başarılarımızı pekiştiriyoruz” diye konuştu.

“En önemli sorun korumacılık önlemleri”

Demir-çelik sektörünün en önemli gündem maddesi ve sorununun ‘ticaret savaşları’ diye de anılan, ülkelerin içinde bulunduğu korumacılık önlemleri olduğunu vurgulayan Yılmaz Ersoy, bu sebeple ortaya çıkan gümrük duvarlarının ihracatçıları olumsuz etkileyerek, mevcut pazarlardaki satış imkanlarını düşürdüğünü söyledi. Yurtiçinde ise Türkiye’nin içinde bulunduğu finansal konjonktürler ve dövize bağlı olarak oluşan piyasadaki sıkıntıların sektörü olumsuz etkilediğini belirten Ersoy, “Biz Ersoylar Demir Çelik olarak, mevcut sosyoekonomik problemlerin bir an önce so- na ermesini temenni ediyoruz. Bugün itibarıyla Türkiye’nin bulunduğu toparlanma sürecinden başarılı bir şekilde çıkacağını düşünüyoruz” görüşlerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.