Gazi Metal, elektrolitik temizleme bobin hazırlama ve muayene hattını 2019 yılında devreye alacak

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - SABİHA TOPRAK / KOCAELİ

Demir-çelik sektöründeki faaliyetlerine ithalat ile başlayıp, galvanizli sac üreticiliği ve çelik servis merkezi ile iş hacmini artıran Gazi Metal, bu yıl için öngördüğü kapasite artırımına yönelik yatırımlarını tamamladı. Yanı sıra ürün yüzey kalitesini artıracak elektrolitik temizleme hattı, bobin hazırlama ve muayene hattı projelerini 2019 yılının üçüncü çeyreğinde devreye almak istediklerini dile getiren Gazi Metal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Gazioğlu, “Karasu soğuk haddehane tesislerimiz içinde yer alan bu projelerle birlikte soğuk mamul üretim kapasitemiz 400 bin tonun üzerine çıkacak” dedi.

Gazi Metal’in 2017 yılını 180 milyon dolar ciro ile kapattığını belirten Mehmet Gazioğlu, söz konusu cironun yüzde 60’ının yurtiçi, yüzde 40’ının ise yurtdışı satışlarından elde edildiğini söyledi. Bu yıl ciroyu yüzde 25 artırmak istediklerini ifade eden Gazioğlu, “Ciromuzun yüzde 50’sini yurtiçi pazarlardan, yüzde 50’sini de ihracattan elde etmeyi planlıyoruz. Satış grubumuz, bu yılki ciro hedeflerimize ulaşmak için hem iç hem de dış satışlarımızı artırmak amacıyla sürekli bir çalışma içinde” diye konuştu. Firma olarak, 2017 yılında üretimi bir önceki yıla göre yüzde 10 artırarak, kapasite kullanım oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardıklarını aktaran Gazioğlu, “Bu artış hemiçhemdedışpazarlardayenimüş- terilere ulaşarak sağlandı. Demir-çelik sektöründe var olabilmek için sürekli yatırım yapmak gerekiyor. Biz de yatırımlarımızı yeni teknolojilere ve ürün gamını artırmak için yeni tesislere yapıyoruz.busayedeürünkalitesiyükseliyor,ayrıcamaliyetlerdüşüyorveürün çeşitliliğine bağlı olarak pazarda rekabet şansı artıyor” ifadelerini kaydetti.

İki proje için 8.9 milyon euro’luk yatırım yapıyor

Yatırımlar kapsamında 2017 yılında, ikinci hidrojen üretim tesisi ve tavlama kapasitesinin artırılmasına yönelik ekipman temini sözleşmelerini imzaladıklarının altını çizen Mehmet Gazioğlu, ikinci hidrojen tesisini tamamladıklarını ve tesisin bu yıl Şubat ayının ilk yarısında üretime başladığını vurguladı. Projenin toplam maliyetinin 3 milyon 650 bin euro olduğunu kaydeden Gazioğlu, 5 milyon 250 bin euro bütçeli tavlama kapasitesini artırma projesinin montaj çalışmalarının ise sürdüğünü anlattı.

2019 sonunda devreye alınması planlanıyor

Yeni yatırımlarıyla birlikte üretim kapasitelerinin artacağını dile getiren Mehmet Gazioğlu, şöyle devam etti: “Elektrolitik temizleme hattı, bobin hazırlama ve muayene hattını devreye almak için çalışmalar 2019 yılı içinde başlayacak. Bu projelerin 2019 yılı sonunda tamamlanarak, üretim aşamasına gelmesini bekliyoruz. Ürün kali- temizin artırılmasına yönelik olarak yürütülmekte olan elektrolitik temizleme hattı, bobin hazırlama ve muayene hattı projemizde, alınan tekliflerin değerlendirilmesi tamamlandı. Devam eden iki yatırımımız nedeniyle bu proje kısa bir süre için beklemeye alınmıştı. Bugün itibarıyla kısa vadede bu tesisimizin sözleşmesini yapacağız.” Söz konusu projelerin Karasu soğuk haddehane tesisleri içinde yer aldığını ileten Gazioğlu, “Projelerimizin hayata geçirilmesiyle birlikte soğuk mamulüretimkapasitemiz400bintonun üzerine çıkacak. Ayrıca ürünlerimizin yüzey kaliteleri daha da iyileştirilecek. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla ilave 40 kişilik istihdam sağlanacak” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.