Birim Makina, yeni ürünlerini Asya ve ABD pazarlarına sunuyor

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - AHMET USMAN / İZMİR

Demir-çelik sektörüne yönelik her türlü geri dönüşüm makinesi üreten Birim Makina, Amerika ve Asya kıtalarından aldığı siparişlerle ihracatını artırdı. Birim Makina CEO’SU Aykut Karahan, “Bağyurdu Osb’deki yeni tesisimizde Endüstri 4.0 uygulamalarına başladık. Ürettiğimizmakinelerinanaparçalarınıbugün itibarıyla kaynak robotları ile birleştiriyoruz. Ayrıca son iki yılda yaptığımız talaşlı imalat tezgâhı yatırımlarıyla üretim kapasitemizi yüzde 30 artırdık” dedi.

Sektörde 30 yıllık geçmişe sahip ol- duklarına dikkat çeken Aykut Karahan, faaliyete 1988 yılında metal geri dönüşüm sektörü için hurda balyalama presleri imalatı yaparak başladıklarınıdilegetirdi.sonrakiyıllardaürün gamına hurda makasları, talaş briketleme tesisleri, kırıcılar ve hurda elleçleme vinçleri eklendiğini hatırlatan Karahan, bugün itibarıyla bir geri dönüşüm tesisinde ihtiyaç duyulan tüm makineleri üretir konuma geldiklerine dikkat çekti. Yurtiçinde sektörde oldukça güçlü konumda bulunduklarını dilegetirenkarahan,altıkıtadatoplam 65ülkededebirimmakinaürünlerinin kullanıldığını vurguladı.

Bu yılın oldukça verimli geçtiğine dikkat çeken Aykut Karahan, şöyle dedi: “Toplam satışta, ihracatta, yeni pazarlara girişlerde tarihimizin en yüksek rakamlarına ulaştık. Japonya, Avustralya, Çin, İspanya gibi yeni ülke pazarlarına giriş yaptık. Ayrıca 2017 yılında kurduğumuz tasarım merkezimiz hem yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasına hem de mevcut ürünlerimizin geliştirilmesine kayda değer katkılar sağladı. Bu yıl üretilen mobil hurda makasımız, geri dönüşüm sektöründe yankı uyandırdı. Yurtdışı fuarlarında da bu makinemize rağbet gösteriliyor.” 2019’da üretimlerini yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini dile getiren Karahan, “Bu yıl Türkiye pazarında durgunluk gözlemliyoruz. Bu nedenle üretimimizin tamamına yakınını ABD, Hindistan ve diğer Asya pazarlarına göndermeyi planlıyoruz” ifadelerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.