Esray, geliştirdiği inovatif vagonlarla AB ülkelerine ihracatı artırmak istiyor

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - ABDULLAH SÖNMEZ / ESKİŞEHİR

Demiryolları sektöründe faaliyet gösteren geniş bir müşteri portföyüne sahip Esray, demir-çelik ana sanayii için yüksek sıcaklıktan etkilenmeyen vagonlar üretiyor. İnovatif yaklaşımla sektörün ihtiyaç duyduğu çözümler ürettiklerini belirten Esray Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar, “Lokomotif komponentlerinin yanı sıra vagon üretiminde projelendirmeden raylarda çalışır hale getirmeye kadar komple üretimler yapıyoruz. Müşterilerimizin taleplerine göre vagon, şasi, şasi komponentleri ve boji aksamlarının üretimini gerçekleştiriyoruz” dedi. Yanar, AB ülkelerine yönelik ihracatı artırmayı hedeflediklerini söyledi. Eskişehir OSB’DE faaliyet gösteren Esray, iki ayrı fabrika binasında toplam 14 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 22 bin metrekarelik alanda üretim yapıyor. Hızla gelişen demiryolu sektöründe gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında faaliyet gösteren firmalara hizmet verdiklerini ifade eden Ramazan Yanar, 2019 yılında Avrupa’daki müşteri portföylerini genişletmek istediklerini vurguladı.

Firma olarak, Tülomsaş&hyundai Rotem ortaklığı için lokomotif komponentleri, elektrik dolapları ve çeşitli gövde parçaları ürettiklerini açıklayan Ramazan Yanar, “Bunun yanı sıra Tülomsaş işletmesi için komple balast vagonunu da ürettik. Ayrıca Tülomsaş&general Elektrik lokomotifleri için de sürücü kabin ve pano montajı projelerinin yanında soğutma çerçevesi ve yan cephe imalatı projelerini de başarıyla tamamladık” diye konuştu. Karabük DemirÇelik İşletmeleri için fabrika sahasında kullanılmak üzere sac taşıma vagonu ürettiklerinin altını çizen Yanar, şöyle devam etti: “Bu vagon 135 ton taşıma kapasitesine sahip ve 600 dereceye kadar dayanabiliyor. Ayrı- ca İSDEMİR için de üç adet dingile sahip özel boji tasarımlı levha sac ve rulo sac sevkiyatı vagonu projesini tamamladık. Bu tasarımda da 150 ton taşıma kapasitesi ile işletme içinde kullanımda800dereceyekadardemir taşınabiliyor. Kolin İnşaat için ise 10 metreküp hacimli balast besleme vagonu dizaynını komple tamamladık.”

Ankara metro hatları için kepçeli balast vagonu üretti

Son olarak, Ankara metro hatlarında kullanılmak üzere 25 ton ağırlıkta ve

40 kilometre hıza ulaşabilen kepçeli balast vagonu tasarlayıp ürettiklerini vurgulayan Ramazan Yanar, “Hidrolik boşaltma mekanizmalı, kapama ataşmanlı, hidrolik kavrayıcılı ve dizel jeneratörü olan kepçeli balast vagonumuz; 10 metreküp hacmi, 360 dereceye yakın dönüş açısı ve hareket alanıyla maksimum avantaj sağlıyor. Sahip olduğu jeneratör sayesinde ek üniteye ve enerjiye gerek kalmadan bağımsız olarak çalışabilen bu vagon, geniş aralıkta aydınlatma sağladığı için karanlık ortamlarda iş yapmayı kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.

“Talebe göre özel üretim yapabiliyoruz”

Müşteri ve kalite odaklı üretim politikalarıyla demiryolu sektöründe üretilen lokomotif, kabin ve vagon komponentlerinde lider üretici olmayı hedeflediklerini aktaran Ramazan Yanar, “İşletmemizde talebe göre özel olarak projelendirilmiş vagon ve lokomotif parçalarını müşterilerimizle beraber projelendirip, raylar üzerinde yerini alıncaya kadar hizmet sunabiliyoruz. Bunların yanı sıra yine müşteri talepleri doğrultu-

sunda lokomotifleri deneyimli ekibimizle modernize de edebiliyoruz” ifadelerini kaydetti. Avrupa’da demiryolu sektörünün üretim kalitesini belirleyen EN15085 ve EN3834 belgelerini alan ilk firmalardan olduklarına dikkat çeken Yanar, tüm üretim süreçlerini EN 9001, EN 14001 ve OHSAS 18001 standartlarına uygun olarak, çevreye ve insan sağlığına duyarlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini vurguladı.

İhracatlarını artırmaya odaklandıklarını ve 2019 yılında AB ülkelerindeki müşteri portföylerini genişletmek istediklerini dile getiren Ramazan Yanar, bunun için fuar katılımı ve ziyaretleri ile müşteri temaslarını artırmaya çalıştıklarını söyledi. Ürettikleri üç akslı bojilerin yurtdışı pazarda ilgi gördüğü bilgisini veren Yanar, bu ürünleriyle ilgili hem içpazardanhemdeavrupa’dantalepler aldıklarını aktardı. Talepler doğrultusunda, ürün üzerinde bazı geliştirmeler yaparak pazara sunmayı hedeflediklerine dikkat çeken Yanar, üretimde kullandıkları kaynak robotu sayesinde kalitelerini artırıp, maliyetlerini düşürdüklerini anlattı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.