Mabaş Metal, yenilikçi ürünlerle pazar ağını genişletmeyi hedefliyor

Sektör Ekleri - - DEMIR-ÇELIK - DİLEK FİDAN / KAYSERİ

Metal ürün sektöründe faaliyet gösteren Mabaş Metal, savunma sanayiine ve aydınlatma ünitelerine yönelik yatırımlar yaparak büyümeyi hedefliyor. 2014 yılında kurulan firma, sac hammadesinin işlenmesiyle ortaya çıkan metal mobilya aksesularları ve tel hammaddesinin işlenmesiyle ortaya çıkan banyo, mutfak aksesuarları ile fırın ızgaraları olmak üzere iki ana grupta üretim yapıyor. Mabaş Metal Genel Müdürü Mehmet Erciyes, “Ar-ge çalışmalarımız kapsamında yeni ürün tasarımları, mevcut tasarımların geliştirilmesi ve imalatı için gerekli olan kalıp fikstür aparatlarının tasarlanarak üretimi için çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Halihazırda Almanya, Avusturya, Romanya, Macaristan ve İsviçre’ye ihracat yapan Mabaş Metal, 2019 yılında İngiltere ve Amerika’ya da ürünlerini göndermek için çalışmalara başladı. Henüz yeni bir firma olmalarına rağmen sektörde önemli bir yer edindiklerini dile getiren Mehmet Erciyes, “Yıl bazında üretim kapasitemiz sac işlemede 1 milyon kilogram, boru profil işlemede 200 bin kilogram, tel işlemede ise 3 milyon 600 bin kilogram. Kaplamada ay bazında 30 bin metrekare, statik boyada ise dakikada 1.3 metre üretim yapıyoruz” diye konuştu.

“Metal mobilyada öne çıkmak istiyoruz”

Uluslararası kalite standartlarında üretim yaptıklarını dile getiren Mehmet Erciyes, 5 bin 500 metrekaresi kapalı, 2 bin metrekaresi açık alanda faaliyetlerini sürdürdüklerini aktardı. Yurtiçinde İstanbul’da ana bayi ve ana bayiye bağlı sekiz bayilerinin bulunduğunu ifade eden Erciyes, “Yurtdışında da Almanya’da ofis açmak için çalışmalara başladık. Bugün itibarıyla beş ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatın ciromuzdaki payı yüzde 40, üretimdeki payı ise yüzde 30 civarında. Orta vadede cirodaki ihracat payını yüzde 80’in üzerine çıkarmayı hedeliyoruz” ifadelerini kaydetti.

Mabaş Metal olarak, özellikle mobilya aksesuarları ile metal mobilyada kaliteli ve yenilikçi ürünlerle pazarda öne çıkmak istediklerini ileten Mehmet Erciyes, şöyle konuştu: “Mobilya aksesuarlarında; Türkiye’nin önde gelen ofis mobilyası üreticileri ile sektöründe önde gelen Ankara ve İnegöl mobilya firmalarına ürün veriyoruz. Mutfak ve banyo aksesuarlarında; Koçtaş, Migros ve BİM gibi perakende zincirleri ile fırın ızgaralarında ise yine sektöründe önde gelen beyaz eşya firmaları ile çalışıyoruz. Bu alanda kaliteli, esnek ve kendini sürekli yenileyen bir üretim süreci içinde verimliliği artırarak, metal ürün sektöründe lider konuma erişme hedefi ile hareket ediyoruz.”

Savunma sanayiine yönelik ürünleri de portföylerine eklediklerini kaydeden Mehmet Erciyes, “Ar-ge çalışmalarımız kapsamında yeni ürün tasarımları, mevcut tasarımların geliştirilmesi ve imalatı için gerekli olan kalıp fikstür aparatlarının tasarlanarak üretimi için çalışmalar yürütüyoruz. Bunun yanı sıra farklı metal kaplama türleri üzerinde de faaliyetlerimiz sürüyor” şeklinde konuştu. Öncelikli hedeflerinin savunma sanayiine yönelik yatırım yapmak olduğuna dikkat çeken Erciyes, “Metal mobilya aksesuarları sektöründe yerimizi pekiştirirken, savunma sanayii, aydınlatma, elektronik, beyaz eşya gibi sektörlerde tamamlayıcı metal konusunda tercih edilip, akla gelen firma olmak istiyoruz” açıklamasını yaptı. Mabaş Metal’in ürün gamını genişletme konusunda kayda değer yatırımlar yaptığına değinen Erciyes, “Özellikle elektrostatik toz boya ünitesi için 350 bin euro, CNC ve kaynak robotları için de 450 bin euro’luk yatırım yaptık. Böylece müşterilerimize daha fazla ürün çeşidi ile hizmet vereceğiz” dedi.

Sektörün sorunlarına da değinen Mehmet Erciyes, en önemli problemlerinin; nitelikli işgücü eksikliği ve kaliteli hammadde teminindeki zorluklar olduğunu dile getirdi. Türkiye açısından sektörün 2019 yılında daha iyi durumda olacağı öngörüsünde bulunan Erciyes, “Üretime yönelik verilen teşvikler ile özellikle Çin’de yaşanan üretim maliyetlerindeki artış ve kalitenin istenen seviyelerde olmaması Türkiye’de sektörümüzü güçlendirecek” görüşlerini kaydetti.

4.8 MİLYON KİLOGRAM FİRMANIN YILLIK METAL

İŞLEME KAPASİTESİ 40 ORAN FİRMA İHRACATININ CİRO İÇİNDEKİ PAYI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.