“API: Sınırsız iş geliştirme kaynağı”

Fintech’ler müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi fikirler ortaya atıyor. BKM Genel Müdürü Soner Canko, finans servislerinin fintech girişimlerine API üzerinden açılmasıyla kullanıcıların daha hızlı ve daha az maliyetle bu servislere ulaşma imkanına

Start Up - - Agenda -

Son yıllarda özellikle finans ve bankacılık dünyasında “API’leri açma” tamlamasını çok sık duyar olduk. Kısaca API Application Programming Interface’in (Uygulama Programlama Arayüzü) kısaltmayla kullanılıyor ve yazılım dünyasında bir sistemin sahip olduğu kaynakları, belirlenen şartlar altında, dış dünyaya servis edilmesi olarak tanımlanıyor. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, fintech’lerin API’lerle yarattıkları değişimi aktarıyor:

2018’DE AÇACAKLAR “Fintech’ler müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi fikirler ortaya atmaya başladı. Büyük finans kuruluşlarında bu yenilikçi fikirleri hayata geçirmek maalesef kurumsal yapılar nedeniyle kolay ve hızlı olamıyor. Bu durum finans kuruluşlarının bazı servislerini fintech girişimlerine API üzerinden açarak kullanıcılara daha hızlı ve bazen daha az maliyetle bu servislere ulaşma imkanı sağlıyor. Avrupa Birliği, gerçekleştirdiği PSD2 (Paymet Systems Directive) düzenlemesiyle bankaların API servisleri sunmasını bir mecburiyet haline getiriyor. Bu yönetmelikle Avrupa’daki bankalar, 2018’den itibaren API servislerini, yeterli şartları sağlayan üçüncü partilere açmak zorunda kalacak.

DEĞİŞİM YARATACAK API’lerin açılması teknolojik bir geliştirmenin ötesinde bankaların operasyon ve iç süreçlerini de etkileyen bir değişiklik. İlerleyen zamanda bankalar pek çok farklı şirketle yüzlerce API üzerinden konuşacak. Bunun için bankaların iç süreçleri, müşteri destek hizmetleri gibi pek çok konuyu içeren API stratejilerini şimdiden belirlemeleri büyük önem taşıyor. Bugün API’leri çok iyi kullanan örnek banka ve fintech’ler mevcut. Örneğin sadece online bankacılık hizmeti sunan Fidor Bank, bankaların gelecekte platform olarak hizmet vereceğine inanarak API’leri stratejisinin merkezine koydu. Fintech’lerden Transferwise’ın API’lerini kullanan N26 Bank, müşterilerine uluslararası para transferi hizmetini bu şekilde veriyor. Benzer şekilde bir başarı hikayesi olan M-Pesa da API’leri sayesinde kullanıcılarına fatura, yiyecek, üyelik ödemeleri gibi pek çok farklı hizmet sunmaya başladı.

YENİ HİZMETLER Ülkemizde de bazı bankalar API’lerini açarken bazıları da başka çözümlerin API’lerini kullanarak kendi mobil uygulamalarına yeni hizmetler eklemeye başladı. Örneğin, Bankalararası Kart Merkezi’nin geliştirdiği API sayesinde BKM Express üyesi iş yerleri, Türkiye’de kart çıkartan tüm bankaların sunduğu kartların BIN listesini otomatik olarak güncelleyebilecek. Böylelikle müşterilerine taksit ve puan gibi avantajları daha verimli bir şekilde sunabilecek. Özellikle fintech girişimleri için 2017 API yılı olacak. Bu durumu fırsata çevirmek bankaların elinde. Şimdiden bankaların fintech stratejilerini oluşturarak erişim çeşitleri, hangi verilerini açacakları, nasıl gelir elde edecekleri gibi pek çok konuyu değerlendirmesi gerekiyor. Diğer yandan API’lar açıldığında kurum dışından pek çok kişi kurumların iş geliştirme ekiplerinin doğal bir parçası haline geliyor ki belki de API açmanın en büyük faydası burada yatıyor.

Soner Canko

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.