Start Up Arena

Start Up - - Içindekiler - Mesut Kılıç/Aquagarden Kurucu Ortağı

Ben Mesut Kılıç ve yakın arkadaşım Murat Oral, birimiz iç mimar, birimiz mühendis, iki doğa sever babayız. Ben medikal sektörde 11 yıl profesyonel olarak çalıştıktan sonra 2004 yılında ilk defa kendi işimi kurarak girişimciliğe adım attım. Hep yeni projelere ilgi duydum, yeni ve butik ürünler araştırdım. Türkiye’deki kıyasıya ve anlamsız rekabet ortamından uzak durmaya çalıştım. Ortağım ise 20 yıldır yerli ve yabancı perakende markaları için mağaza tasarımı ve uygulamaları yapıyor. Ayrıca sürdürülebilir tarımla yakından ilgili ve bu konuda daha farklı tasarımlar üzerine halen araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Murat ile birlikte akşamları sakin kafayla internetin başına geçip yeni ürün ya da proje araştırması yaparken aquaponik yöntemle yapılan seracılık gözümüze çarptı. Onu incelerken ev tipi akvaryum üzerine yapılmış ürünler gördük ve fikir çok hoşumuza gitti. Biz de bir prototip için kolları sıvadık.

İLK PROTOTİP

Dünyada yapılmış diğer örnekleri inceledik, eleştirileri okuduk, benim de 30 yıllık akvaryum hobicisi olarak tecrübelerimle yaptığımız araştırmalardan elde ettiğimiz sonuçları birleştirerek ilk prototipimizi yaptık. Daha sonra ürün üzerinde birtakım revizyonlar yaptık. Murat üç boyutlu çizimlerini ve tasarımını hazırladı. Daha sonra zorlu bir kalıp yaptırma süreci geçirdik ve sonunda ürün ortaya çıktı. Yaklaşık 1 yıl süren bu süreç boyunca çok sayıda denemeler gerçekleştirdik. Bugün ortaya çıkardığımız ürün bir akuaponik akvaryum. Ürünün adı da AquaGarden. AquaGarden, kendi kendini temizleyebilen, akuaponik sistemle çalışan “Patentli Ekolojik bir Nano Akvaryum”. Akuaponik basit anlatımıyla topraksız tarımla akua-kültürünün birleşmiş hali. Balıkların dışkıları bitkiler için organik bir besin sağlıyor, gelişen bitkiler kökleri vasıtasıyla bu organik atıkları sudan aldıkların sudaki kirlenmeyi önlemiş oluyorlar, yani doğal bir filtre görevi görüyorlar. Balık bitkiye organik besin sağlıyor, bitki de balığın suyunu temizliyor.

“ZİHİNSEL GELİŞİME FAYDA SAĞLIYOR”

AquaGarden, çocukların sosyal ve zihinsel gelişimine fayda sağlayan bir ürün olduğu gibi çocuklara aynı anda hem hayvan hem bitki yetiştirme sevgisini aşılayan bir ürün. Her ne kadar başta yola çocuk odaklı çıktıysak da AquaGarden çok şık ve dekoratif bir ürün olma özelliği ile büyüklerin de oldukça beğenisini kazandı. Bu ürünle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Şimdi özel okullara ulaşmaya çalışıyoruz. MEB ile temas halindeyiz, yurt dışı pazarları araştırıyoruz. Şu anda Almanya’dan 1.500 adetlik bir sipariş aldık, onu hazırlayıp göndereceğiz. Avrupa pazarı bizim için çok önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.