“HARVARD’IN MODELİNİ ÖRNEK ALDIK”

Start Up - - Up& - Oğuzhan Süral/HY Sağlık CEO’su

Profesyonel yöneticiliği bırakıp girişimciliğe geçmek sanırım hayatımda aldığım en radikal karardı. Buradan anlatınca size saçma gelebilir ama dile kolay, 18 yıl bordrolu olduktan sonra ay sonu maaş alamamak, şirket arabasının olmaması, bunlar o kadar zor gelmişti ki… İlk işlerim danışmanlıktı. Sonrasında bir start up projesi olarak başlamış, ciddi yatırımlar almış inovatif bir tıbbi cihazın distribütörlüğü için başvurdum. Baktım ki cevap gelmiyor, atlayıp Seattle’a görüşmeye gittim. Kendileri de bir start up olmasına rağmen yeni kurulduğum için bana vermek istemediler, CV’mi çok beğendiklerini ve profesyonel kariyer için konuşmaya devam etmek istediklerini belirttiler. Bir ara düşünmedim değil ama artık girişimci olmayı kafama koymuştum. Şirketin kurucusuyla görüşebilmek için 2 gün boyunca kahvemi alıp şirketin girişinde oturdum. 3’üncü gün pes edip benimle görüşmeye karar verdi. 2 saatlik görüşme sonucunda ikna ettim ve Türkiye distribütörlüğünü bana verdiler. Hatta şirketimizin şu an Almanya ayağı da var, Avrupa ve Orta Doğu distribütörlüğü de bizde.

“SAĞLIK MARKASI OLUŞTURDUK”

Sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel’le tanışmam, hayatımın en büyük fırsatlarından ve şanslarından biri oldu. Şirketime Bahçeşehir Üniversitesi ortak oldu ve son 1 yıldır tüm girişimlerimizi birlikte gerçekleştiriyoruz. BAU Global Sağlık markasını oluşturduk. Burada aslında biraz Harvard’ın modelini kendimize örnek aldık. En iyi olacağımız alanlarda butik klinikler kurarak global bir zincir yaratmayı hedefliyoruz. Tüp bebek ve sağlıklı/güzel yaşam alanlarını kendimize hedef seçtik ve ilk yatırımları yaparak İstanbul’da iki klinik açtık. Buradaki partnerlerimiz dünyada alanında en iyi isimler. Amacımız, 5 yılda 5 farklı ülkede aynı kalite ve standartlarda 5 klinik daha açmak. Özellikle iki faktöre çok önem veriyoruz. Birincisi bu kliniklerin mükemmellik merkezi olması. İkincisi de global bir üniversite olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin dünyadaki diğer üniversitelerini de kullanarak bilimsel çalışmalar yapmak. Daha 4 ay olmasına rağmen tüp bebekteki partnerimiz Prof. Dr. Timur Gürgan, bulduğu yeni yöntemle şimdiden literatüre girecek bir çalışma yaptı bile. Bu arada start up’lara yatırım yapmaya ve yeni start up’lar başlatmaya da devam ediyoruz. Hekimlerin birbirleriyle vaka paylaşabilecekleri, vaka tartışabilecekleri ve yeni ilaç ve biyomedikal cihazlar ve tedavi yöntemlerini klinik olarak inceleyecekleri bir aplikasyon yazdık. Yazın lansmanını yapmayı planlıyoruz.

“START UP’LARI DİNLİYORUM”

Bir de kendi üniversitemizin teknokentinde geliştirdiğimiz, şu an Cerrahpaşa’da klinik araştırmalarını yaptığımız bir Parkinson kalemimiz var. Bunu da mekatronik mühendislerimizle icat ettik. Ürünümüzü yılbaşında Boston’da düzenlenen ve Google CEO’sunun da olduğu Connected Healthcare kongresinde sunmak için davet edildik. Bu ürüne de ciddi yatırım talepleri var. Sağlığın gittikçe kişiselleştiği, giyilebilir cihazların da öneminin anlaşıldığı bu dönemde hem teşhis hem tedavide inovatif olacak tüm girişimleri dinlemeye çalışıyoruz. Şu anda haftada en az 2 start up projesi dinlemeye çalışıyorum. Hükümet yetkilileriyle toplantılara katılacağız. Bunların tamamında da girişimci olma koşullarını araştırıyoruz. Sırf sağlık hizmetlerinin sunulması değil, aynı zamanda eğitimiyle ilgili girişimler de gündemimizde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.