Silah satışının yarısı Ortadoğu’ya

YAYıNLANAN Yeni Bir rapor, son BEŞ YıLDA ABD’NIN Askeri teçhizat ihracatının Neredeyse Yarısının orta Doğu’ya Yapıldığını ortaya koydu.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Stockholm uluslararası barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan rapor, son beş yılda Abd’nin askerî teçhizat ihracatının neredeyse yarısının Ortadoğu’ya yapıldığını ortaya koydu.

abd en BÜYÜK ihracatçı

raporda, 20132017 yılları arasında küresel büyük silah sistemlerinin ihracatının son 10 yıldır artış eğiliminde olduğu ve bir önceki dört yıllık döneme göre yüzde 10 arttığı vurgulandı.

stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (Sipri) tarafından yayınlanan raporda, 2013-2017 yılları arasındaki küresel büyük silah sistemlerinin ihracatında, bir önceki dört yıllık döneme göre yüzde 10 arttığını ve son 10 yıldır artış eğiliminde olduğu ortaya koyuldu. Raporda, dünyanın en büyük silah ihracatçısı olan Abd’nin söz konusu iki dönemde satışlarını yüzde 25 arttırdığı ve küresel ihracatın üçte birini gerçekleştirerek dünya genelindeki 98 ülkeye satış yaptığı vurgulandı. Buna karşılık, Rusya silah ihracatında ise yüzde 7.1’lik bir düşüş gözlemlenirken, sırasıyla Fransa, Almanya ve Çin de küresel silah ihracatında ilk beşte yer aldı. istanbul - dha

Abd’nin söz konusu iki dönemde satışlarını yüzde 25 arttırdığı ve küresel ihracatın üçte birini gerçekleştirerek dünya genelindeki 98 ülkeye satış yaptığı vurgulandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.