Çıkartmak İstİyorlar

Arakan rohİngya BİRLİĞİ genel Başkanı Prof. Dr. WAKAR UDDİN, “İslâm’ı o topraklardan çıkarmak İstİyorlar. myanmar ordusu ve sİyasî mekanİzması BUNUN Asıl mİmarıdır. ARAKAN’DA ‘yok etme’ Polİtİkası kurumsallaştı” DEDİ.

Yeni Asya - - GÜNCEL -

ARAKAN rohingya Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Wakar Uddin, “İslâm’ı o topraklardan çıkarmak istiyorlar. myanmar ordusu ve siyasî mekanizması bunun asıl mimarıdır. Arakan’da ‘yok etme’ politikası kurumsallaştı.” dedi.

Uddin, İslâm Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) ile Selçuk Üniversitesinin işbirliğinde Süleyman Demirel kültür merkezi’nde düzenlenen “Arakan’daki rohingya krizi” panelinde, Arakan’daki müslümanların yaşadığı zulüm ve sistematik soykırıma Türkiye’nin kayıtsız kalmadığını söyledi.

Arakan’daki rohingyalıların bu krizle ilk kez karşılaşmadığını aktaran Uddin, “Bin yıldır bu zulüm o topraklarda yaşanıyor. Birleşmiş milletler (Bm) yaşananları sistematik soykırım olarak niteledi. Arakan’da ölüm tarlaları var. myanmar Hükümeti ve Budist çeteleri, insanlığın kabul etmeyeceği cinayetleri işlemektedir. Dayanılmaz ve kabul edilemez görüntüler var. Yapılan bu etnik temizliğin sadece görünen kısmı kamuoyuna yansıyor.” diye konuştu. Arakan Rohingya Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Wakar Uddin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.