Arakan’da 319 köy haritadan silindi

MYANMAR’DA MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRILAR PLANLI VE ORGANİZE ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Marzuki Darusman, Arakan eyaletinde 25 Ağustos’ta Arakanlı Müslümanlara yönelik başlatılan “temizlik operasyonunda” uydu görüntülerine göre en az 319 köyün kısmen veya tamamen imha edildiğini açıkladı.

uluslar ARASI Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Marzuki Darusman, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisinde devam eden İnsan Hakları Konseyi’nin 37. oturumunda üye ülkelere, misyonun Myanmar’da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını ihtiva eden raporu hakkında bilgi verdi. Arakanlı Müslümanlara karşı 25 Ağustos’tan bu yana uygulanan aşırı şiddet eylemlerini Bangladeş, Malezya ve Tayland’taki 600 kadar mağdur ve görgü tanıklardan dinlediklerini belirten Darusman, ekibinin ayrıca uydu görüntülerini, fotoğraları ve bölgede çekilen videoları analiz ettiğini aktardı. “Uydu görüntüleri 25 Ağustos’ta başlatılan ‘temizlik operasyonunda’ en az 319 köyün kısmen veya tamamen imha edildiğini gösteriyor” diyen Darusman, raporda toplanan bütün bilgilerin son derece acımasız bir şiddete işaret ettiğinin altını çizdi.

Saldirilar Planli Ve organize

Darusman, Arakanlı Müslüman kadınlara karşı toplu tecavüzler ve cinsel şiddet içeren saldırılar yapıldığına dair ellerinde geniş ve doğrulanmış bilgiler olduğu belirtti. Raporda, bölgedeki şiddetin bizzat Myanmar devletinin geniş ve sistematik politikasının ürünü olduğunun belirtildiğini aktaran Darusman, ellerindeki tüm verilerin bölgede Müslümanlara yönelik planlı ve organize saldırıları işaret ettiğini vurguladı. Darusman, Myanmar hükümetinin, Arakan eyaletine erişim izni vermeyi ve yaşananlara ilişkin soruşturma başlatılmasını reddettiğini hatırlatarak, “Elimizde pek çok bebeğin ve çocuğun öldürüldüğüne, gençlerin tutuklandığına ve kızlara tecavüz edildiğine ilişkin bilgiler var. Bu suçlara bulaşan güvenlik güçleri ve diğer kesimlerin komuta yapılarını ve ilgili rollerini analiz ediyoruz. Sorumlular her kimse ortaya çıkaracağız.” dedi. Cenevre - aa

Fotoğraf: AA

“Uydu görüntüleri 25 Ağustos’ta başlatılan ‘temizlik operasyonunda’ en az 319 köyün kısmen veya tamamen imha edildiğini gösteriyor” diyen Darusman, raporda toplanan bütün bilgilerin son derece acımasız bir şiddete işaret ettiğinin altını çizdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.