MEHMET ÂKİF ORTAK DEĞERİMİZ

LISELI ÖĞRENCILERE MEHMET ÂKIF ERSOY’U ANLATAN EĞITIMCI-YAZAR MAHMUT BALCI, “BIR KUR’ÂN ŞAIRI OLAN MEHMET ÂKIF’I DOĞRU ANLAMALIYIZ. ERSOY, HEPIMIZI BIRLEŞTIREN ORTAK BIR DEĞERDIR. DEĞERINI BILMELIYIZ. ÇÜNKÜ O HEPIMIZI BIRLEŞTIREN ORTAK DEĞERLERIN YAŞAMASI

Yeni Asya - - GÜNCEL -

eğitimci, yazar Mahmut Balcı, Fatih Çapa Fen Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. İstiklâl Marşı’nın 97’nci yıl dönümü çerçevesinde gerçekleştirilen, “Kadim Değerlerimiz, Gençlik ve Mehmet Âkif Ersoy” konulu söyleşiye katılan Balcı, öğrencilere Mehmet Âkif Ersoy’un nasıl bir gençlik istediğini anlattı. Mehmet Âkif Ersoy’un sıradan bir şair olmadığının altını çizen Balcı, “O, milletin istiklâli ve istikbalini kendisine dert edinen, kadim değerlere bağlı bir şairdir.” dedi.

‘Asım’ın nesli’

Balcı, Ersoy’un şiir külliyatı Safahat’ın altıncı kitabında anlattığı “Asım”a değinerek, “Birçok edebiyat ve fikir adamının ortak görüşüne göre, Âkif’in değer verdiği Asım, zulme ve emperyalizme karşı çıkarken, dinî ve kültürel değerleri öncelerken, Batı’nın sadece ilmini alırken, kimliği, kültürü ve tarihiyle barışık bir gençtir. Âkif, ‘Asım’ın Nesli’ derken o neslin iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış, karakterli, ahlâklı, kişilikli, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan, bunları yüceltmek için bütün imkânlarını seferber eden bir gençliğin hayalini kurmaktadır.” dedi.

Mehmet Âkif Ersoy’un eserlerinde “Asım’ın Nesli”nin cesaret ve sorumluluk sahibi olmasını temenni ettiğine işaret eden Balcı, “Âkif, zor şartlarda ‘korkma’ demekle işe başladı. Ona göre ahlâkın önemi, imanın gerekliliği, ben duygusu yerine biz duygusu önemlidir. Mehmet Âkif Ersoy bir Hilâl uğruna haykıran bir şairdir.” ifadelerini kullandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.