Mesaj yetmez, bayramlaşın

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

SAMİMİYET ORTAMI YOK

UZMANLAR, özel günleri dijital nesnelerle kutlama anlayışının yoğunlaştığına dikkati çekerek, bayramların yanında Cuma ve kandil geceleri kutlamalarının artık resimler ve fotoğralar yoluyla yapıldığını, karşı tarafa verilen değerin ve duyulan samimiyetin bu yolla azaldığını kaydetti.

İNSANLAR YALNIZLIĞA İTİLİYOR

DİJİTAL Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci, “İnsanlar sosyal medya üzerinden bir yalnızlığa itiliyor. Yüz yüze temasın olmadığı yerde insanların kendisini yalnızlığa terk ettiği bir süreci yaşıyoruz” dedi.

UZMANLAR, özel günleri dijital nesnelerle kutlama anlayışının yoğunlaştığına dikkati çekerek, bayramların yanında Cuma ve Kandil geceleri kutlamalarının artık resimler ve fotoğralar yoluyla yapıldığını, karşı tarafa verilen değerin ve duyulan samimiyetin bu yolla azaldığını kaydetti. Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dil̇ ci,̇ yaptığı açıklamada, teknolojiyle beraber dijital nesnelere karşı artan yoğun ilginin, bayramlarla birlikte gündelik hayatta sosyal hayattaki ilişkiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Sosyal medya tarafından yalnızlığa İtİlİyoruz

İnsanların sosyal medya üzerinden yalnızlığa itildiğine vurgu yapan Dilci, şunları söyledi: “Günümüzde teknoloji farklı amaçlarla kullanıyor. İnsanlar sosyal medya üzerinden bir yalnızlığa itiliyor. Yüz yüze temasın olmadığı yerde insanların kendisini yalnızlığa terk ettiği bir süreci yaşıyoruz. Bazı insanlar, ‘Ben annemle görüntülü olarak telefonda konuştum’ diyor. O zaman haccı da ekrandan yapalım. Öyle şey olur mu? Biz bayramda birlikte vakit geçirmeyi, aile olmanın ve sosyal dayanışmanın bir gereği olarak görmemiz, bayramı peygamber adabı ile yapmamız, her şeyden önce bayramı bir ibadet olarak görmemiz gerekir. Son yıllarda ise özel günleri dijital nesnelerle kutlama çok karşımıza çıkıyor. Bayramın yanında Cuma ve kandil geceleri kutlamaları resimler yoluyla yapılıyor. O yüzden bayram ziyaretlerinde mümkün mertebe telefonları çantamızda kapalı veya sessize alarak tutmaya çalışalım. Bu aynı zamanda görgü adabıdır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.