Bm’den ABD’YE bir şok daha

ABD’NİN Hamas’ın kınanmasını İsteyen ve İKİ Devletlİ çözümden Bahsetmeyen karar tasarısı Bİrleşmİş mİlletler (Bm) Genel kurulunda REDDEDİLDİ.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

ABD’NİN Hamas’ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda reddedildi.

ABD’NİN hazırladığı tasarı 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Tasarı oylanmadan önce oylama yöntemlerinin tartışıldığı BM Genel Kurulu’nda ABD, tasarının 3’te 2 çoğunluk yerine basit çoğunlukla kabul edilmesini talep etti ancak Abd’nin oylamaya sunulan bu talebi kabul görmedi. Abd’nin BM Genel Kurulu’na getirdiği tasarıya 87 ülke destek verirken 57 ülke karşı çıktı, 33 ülke ise çekimser kaldı. Abd’nin Hamas’ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda gerekli destek görmediği için kabul edilmedi. Afganistan, oyunun hatalı yansıdığı gerekçesiyle çekimser olarak görünen oyunun ‘’hayır” olarak düzeltilmesini talep etti ve karara karşı çıkan ülke sayısı 58, çekimser kalanlar ise 32 olarak değiştirildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.