Yeni Asya Meclis gündeminde

Cezaevlerinde­ve­bazı­kurumlarda­uygulanan­keyfî­yasakları­meclis­gündemine Taşıyan­chp’li­ömer­fethi­gürer,­“yasal­satışına­izin­verilmiş­gazeteyi­talep­eden Mahkûma­gazete­yasağı­uygulanmasının­sebebi­nedir?”­sorusunu­sordu.­

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA - FATİH KARAGÖZ

Ö. Fethi Gürer, iktidara muhalif gazetelere uygulanan ambargoyu TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği yazılı soru önergesinde, muhalif olarak adlandırılan gazetelerin bazı kamu kurumlarına alınmadığına dikkat çekti. Gürer, Adalet Bakanı Gül’e de cezaevlerine bazı gazetelerin keyfî uygulamalarla alınmamasının sebebini sordu.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu kurum ve kuruluşlarında iktidara yakın gazeteler alınırken, tirajı yüksek muhalif gazetelerin alınmadığı ve almak isteyenlerin engellendiği yönündeki iddiaları, iki ayrı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ayrı ayrı soru önergeleri veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, muhalif olarak adlandırılan bazı gazetelerin kamu kurumlarına alınmamasının bir talimata mı bağlı olduğunu sordu.

Bir talimat mı var?

Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği yazılı soru önergesinde, Sözcü, Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Aydınlık, Yeniçağ, Yeni Mesaj, Yurt, Korkusuz, Anayurt, Yeni Asya ve diğer muhalif olarak adlandırılan gazetelerin bazı kamu kurumlarına alınmadığına dikkat çekti. Gürer, “Bazı kamu kurumları, kuruluşları, KİT ve THY’DE yasal satış izni bulunan gazetelerin kurum tarafından alınmaması bir talimata mı bağlıdır? Bu konuda bir yasaklama mı vardır? Kamu kurum kuruluş, KİT ve Thy’nin yıllık gazete giderleri ve alınan gazeteler hangileridir? Gazete giderleri, abonelik tutarları ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.