ekonomıde ınat olmaz

TÜSİAD BAŞKANI EROL BİLECİK, EKONOMİNİN KENDİ KURALLARI OLDUĞUNU BELİRTEREK, “EKONOMİDE İNAT OLMAZ, EKONOMİ KENDİ DENGESİNİ CİDDÎ BEDELLER ÖDETEREK SAĞLIYOR”DEDİ.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

ekonomide sorunlar büyüyor

ekonomisindeki kredi daralmasının devam ettiğini belirten Erol Bilecik, “Nakit sıkışıklığı her sektörde hissediliyor. Şirketler ve tüketiciler bu kur ve faiz yükü altında eziliyor, Kobİ'lerin sorunları yükseliyor. Kredi daralması bitmeden bu krizin bitmeyeceğini hepimizin kabul etmesi gerekir” diye konuştu.

ifade hürriyeti korkutmasın

YİK Başkanı Tuncay Özilhan da, ifade hürriyetinin, sadece demokrasinin asgarî unsurlarından birisi olmadığını, aynı zamanda teknolojik ilerlemenin de başlangıç noktası olduğunu vurgulayarak, “Korku siyasetinden, kimlik siyasetinden, nefret siyasetinden kaçınılmalıdır. Ama ifade özgürlüğünden korkulmamalıdır” dedi.

tüsiad’ın Yüksek İstişare toplantısında konuşan Bilecik, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyele rağmen hak etmediği zorlu bir dönemden geçtiğini belirtti. Bloomberght’nin aktardığına göre, önümüzdeki yıl gerek küresel gerek yerel düzeyde belirsizlik ve risklerin devam edeceğini, ticaret savaşlarının küresel büyümeyi etkileyeceğini kaydeden Bilecik, şöyle konuştu: “ABD Merkez Bankası faizleri yavaşlatacak olsa da bırakmayacağını görüyoruz. Türkiye ekonomisinin bugünkü hale gelmesinde küresel güçlerin payı var ama önce iğneyi kendimize batırmalıyız. Kredi daralması maalesef devam ediyor. Nakit sıkışıklığı her sektörde hissediliyor. Şirketler ve tüketiciler bu kur ve faiz yükü altında eziliyor, Kobİ’lerin sorunları yükseliyor. Kredi daralması bitmeden krizin bitmeyeceğini kabul etmeliyiz. Ekonomide inat olmaz, dengeyi siyaset tercihleri sağlamadığında ekonomi kendi dengesini ciddi bedeller ödeterek sağlıyor. Ekonominin kuralları çok net belli. Geçici tedbirlerden ziyade, uzun vadeli, dengeyi gözeten politikaları tercih etmeliyiz. Şu an ekonomi yönetimi olumlu yönde görevlerine devam ediyor. Ekonominin alabora olmamasının yolu yapısal reformlardır.”

EROL BİLECİK

TUNCAY ÖZİLHAN

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.