SENATO VELİAHT PRENSİN PEŞİNİ BıRAKMıYOR

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Senatosu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak S. Arabistan’ı resmen kınayan tasarıları görüşmeye hazırlanıyor. Bu tasarılar arasında Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı cinayette “suç ortağı” olarak niteleyen bir tasarı da bulunuyor.

Senatosu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Suudi Arabistan’ı resmen kınayan tasarıları görüşmeye hazırlanıyor. Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, bu tasarılar arasında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı cinayette “suç ortağı” olarak niteleyen bir tasarı da bulunuyor. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Corker, senatörlerin üç tasarıyı görüşmeyi planladığını belirterek, bunların “Kaşıkçı cinayetinden dolayı veliaht prensin kınanması, Suudi Arabistan’a silâh satışlarının askıya alınması ve Yemen’de Suudi öncülüğündeki savaşa Amerika’nın sağladığı yardımların kesilmesini” içerdiğini söyledi. CIA Başkanı Gina Haspel’ın Kaşıkçı cinayeti ile ilgili verdiği brifinge katılan Corker “CIA Başkanı’nın yaptığı sunum 12 yıldır dinlediğim en net sunumdu” demişti. Senatörlerin amacı önümüzdeki hafta Pazartesi günü Senato’da oylanabilecek şekilde iki partinin de destek verdiği bir tasarı üzerinde uzlaşı sağlamak.

PRENS MUHAMMED BİN SELMAN

ABD Senatosu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Suudi Arabistan’ı resmen kınayan tasarıları görüşmeye hazırlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.