“ÇILGINCA ALIŞVERİŞ” KAMPANYALARI

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA - Cevher İlhan

Bilindiği gibi, tam da“soğan krizi”nin baş gösterdiği günlerde, “şahane Cuma”, “efsane Cuma” ya da “kara Cuma” denilerek, medyada bol bol reklâmla insanlar alışveriş çılgınlığına teşvik edildi.

“Efsane Cuma”nın bir başka indirim etkinliği “siber Pazartesi” ile birleştirilmesiyle e-ticaret sitelerinin 45 günlük satışlarını bir gecede yapmayı hedeledikleri, mağazaların cirolarının artacağı ve tüketicinin de bunu fırsata çevireceği, piyasalara hareket geleceği” ileri sürülerek, “yılın en popüler indirim günleri” sloganıyla harcamaya özendiren topyekûn bir algı pompalandı.

Öncelikle yanlış gelen ürünler, iptal edilen siparişler ya da vaad edilip farklı gerekçelerle yapılmayan indirimler nedeniyle tüketicinin kâbusu haline gelen bu kampanyalara dair Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in uyarıları “alışveriş çılgınlığı” operasyonunun içyüzünü açığa çıkarıyor.

Pek çok sitenin sahte ürünler satıp vatandaşı mağdur ettiğine dikkat çeken Palandöken’in, “Bu tür kampanyalarda önce maliyetler yükseltilerek fiyatlar şişiriliyor, sonra da ’indirim aldatmacası’, ‘kapatıyoruz’ gibi satış taktikleriyle yeniden pazarlanıyor. Ürünlere birkaç ay öncesinden 3-5 katı etiket yapıştırılarak halk‘stok eritme oyunu’na getiriliyor” tesbiti çarpıcı. “Piyasalardaki zor durumla kandırılan tüketici, özellikle internet üzerinden kredi kartıyla borçlanmasın” ikazı önemli.

Aslında Amerika’da “şükran günü’nü takip eden ilk Cuma olarak kutlanan ve Batı’dan alınıp Türkiye’de ve tüm dünyada hızla yayılan “Black Friday alış veriş kampanyası”nın vatandaşları yanılttığı, hem etiket, hem gramajlarda, hem de fiyatlarda büyük oyunlar oynandığı ortada.

Bu açıdan, yılbaşı öncesi, vatandaşların “moda” haline gelen “indirimli alışveriş çılgınlığı kampanyaları”na itibar etmemesi çağrısı gözardı edilmemeli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.