2019 zor Gececek

2019 Yılında EKONOMİK GELİŞMELERE YÖNELİK DEĞERLENDİRMEDE bulunan EKONOMİSTLER: “yeni yila Ciddî Ekonomik risklerle girdik.”

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

zor Günler önümüzde

Tüsiad Başkanı Erol Bilecik: Ekonomide görünen köy kılavuz istemiyor. Döviz cinsinden borçluluğumuz hâlâ yüksek. Enlasyon oranı, ortalamaların çok üzerinde. Döviz rezervlerimiz düştü. Türkiye ekonomisi zor günlerden geçiyor.

kriz reel Sektörde

EKONOMIST Mahfi Eğilmez: Bugün 2001 krizinden farklı olarak reel sektör kriziyle karşı karşıyayız. Bu durum bankacılığımızı da tehdit ediyor. 2001 krizindeki gibi ‘dolarizasyon’ tehlikesi büyüdü. Sürekli hale gelen ekonomik alar olumsuz etki yapıyor.

yabancı Sermaye Güven arıyor

Tüsiad Baş Ekonomisti Zümrüt imamoğlu: Yabancı sermaye yatırım için gelecek. Bu yatırımı çekmek için formül belli; Finansal istikrar, hukuk, dış ilişkiler. Önce kavga edip sonra para gelsin diye beklemek doğru değil. Profesör selva Demiralp: Ağustos ayından beri ekonomide direksiyon hâkimiyetimizi kaybettik.

TÜRKİYE ekonomisinin durumu, içinde bulunduğu riskler ve fırsatlar Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu’nun İstanbul’da düzenlediği “2019 Yılında Türkiye Ekonomisi” başlıklı konferansta tartışıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, iş dünyasının zorlu geçen 2018’den sonra 2019’dan yüksek beklentileri olduğunu söyledi. Voa’nın haberine göre, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, iş dünyasının zorlu geçen 2018’den sonra 2019’dan yüksek beklentileri olduğunu söyledi. Bilecik, “Ekonomide görünen köy kılavuz istemiyor. 2019 yılına pek çok riskle girdik. Döviz cinsinden borçluluğumuz hâlâ yüksek. Enlasyon oranı, uluslar arası ortalamaların çok üzerinde. Döviz rezervlerimiz ise eskiye kıyasla daha düşük seviyelerde. Kur hâlâ önceki yıla göre yüzde 40 daha yüksek. Türkiye ekonomisi zor günlerden geçiyor” dedi.

Hukuksuzluklar mülkİyet KAYGıSıNA sebep oluyor

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, Türk ekonomisinin yaşadığı sorunların hukukun üstünlüğü ve adalet mekanizmasında yaşanan problemlerle ilişkisine dikkat çekti. Gürses, “Artık, sular çekiliyor. 2001’e göre şirketler kesimi çok borçlu. Dünyanın bol para döneminden geçmesinden dolayı son 10 yılda politik alanda yapılan hataların üzeri örtüldü. Türkiye’de siyaset son birkaç yıldır normal yolundan saptığı için 1994 krizi ve 2001 krizine göre mülkiyet kaygısı var. Bu hukukun üstünlüğü ve adaletin kaybedilmesinden kaynaklanıyor. Sermaye çıkışı ve mevduat çekilişi var. Nisan’dan bu yana bankacılık kesiminde mevduat azalıyor. Bankacılık kesimine baktığımızda 20 milyar dolar çıkış oldu. Bu para borç ödemeye gitmiş olabilir, yastık altına konmuş olabilir, yurtdışına gitmiş olabilir. Faiz artışı bile dönüşü sağlayamadı. Bunun yanında bir de büyümekte olan kredi krizi var” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.