İTALYA’DA “İSLÂM KURSU”NA İTİRAZ

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

İTALYA’NıN Emilia-romagna bölgesindeki bir okulda öğrencilere Pazar günleri Arapça ve İslâm kursu verilmesi planı itirazlar üzerine askıya alındı. Kurs İtalyan ailelerin çocuklarına da açık olsa da özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika kökenli ailelerin çocuklarının katılımı bekleniyordu.

İtalya’nin Emilia-romagna bölgesindeki bir okulda öğrencilere Pazar günleri Arapça ve İslâm kursu verilmesi planı tepkiler üzerine askıya alındı. San Felice sul Panaro kasabasındaki ilkokulda, yarından itibaren düzenli olarak Pazar günleri Arapça ve İslâm kursları verilmesi planlanıyordu. La Pace (Barış) isimli İslami kültür derneğinin girişimi ve okul yönetiminin onayıyla organize edilen ve gönüllülük esasına dayanan kurslara, 6-14 yaşları arasındaki 200 kadar öğrencinin katılması öngörülüyordu.

Kurs İtalyan ailelerin çocuklarına da açık olsa da özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika kökenli ailelerin çocuklarının katılımı bekleniyordu. Ancak yerel basın, sağ ve aşırı sağ partiler ile bazı İtalyan velilerin tepkileri nedeniyle kursun başlamasına bir gün kala askıya alındığını yazdı. Okul yönetiminin bakanlıktan gelen bilgi taleplerine yanıt verebilmek için yarın yapılması planlanan ilk dersi iptal ettiği belirtildi.

İtalya’nın Emilia-romagna bölgesindeki bir okulda öğrencilere Pazar günleri Arapça ve İslâm kursu verilmesi planı tepkiler üzerine askıya alındı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.